Trafikte yüzlerce can kurtaracak

Otomotiv Mühendisliği öğrencisi Balkaya, ışık yetersizliğinden kaynaklanan kazaların önüne geçmek için 'sinyal bandı' projesi geliştirdi

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Trafikte yüzlerce can kurtaracak
Elazığ Fırat Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği öğrencisi Muhammed Ali Balkaya, Türkiye'dekikazaların yüzde 3.67'sine neden olan ışık yetersizliğinin önüne geçmek amacıyla Kapı Sinyal Bandı projesini geliştirdi. Projesiyle, yüzlerce canı kurtarmayı hedefleyen Balkaya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'ndan (TÜBİTAK) da destek aldı. Balkaya, "Sadece kapıyı koruma görevi gören kapı bandının ortasını boşaltarak sinyal borusu yerleştirdim. Kendi arabamda denedim. İyi sonuçlar elde ettim" dedi. 4 kapının 250 lira maliyeti olduğunu anlatan Balkaya, "Bu hem canımızı kurtaracak hem de aksesuar olarak büyük bir etkisi olacağına inanıyorum. Projeye başlamadan önce birkaç hocama danıştım. Olumlu sonuçlar aldım ve ilk başta arabamda denedim" diye konuştu.

KAZA ORANINI DÜŞÜRÜYOR
Yaptığı projenin faydalarından bahseden Balkaya, "Olumsuz hava koşullarında, örneğin sisli havalarda karşıda gelen araçlar veya arkada gelen araçlar aracı tam göremiyor. Ön farlardaki ve arka stoplardaki sinyal lambaları yetersiz kalabiliyor. Bunun arttırılmasına yönelik yaptığım proje olumlu sonuçlar aldı. İnsanlarda ışığın daha fazla olduğu şeyler ilgi çekiyor. Benim yaptığım sistemde koruma özelliği var. Can koruması hiçbir zaman telafi edilecek bir şey değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafikte yüzlerce can kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN