Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yayladan sahile yöre kültürümüz

Büyükşehir Belediyesi'nin'Gelenekten Geleceğe Yöremizin Halk Sanatçıları'nın 'Yayladan sahile uzanan yerel seslerimiz' konseri yine büyük coşkuya sahne oldu

Giriş Tarihi: 23.12.2015
Yayladan sahile yöre kültürümüz
Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kent Müzesi'nin düzenlediği 'Gelenekten Geleceğe Yöremizin Halk Sanatçıları' etkinliği 'Yayladan Sahile Uzanan Yerel Seslerimiz' konseri ile Antalya Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu'nda Antalyalılarla buluştu. Unutulmaya yüz tutmuş yöre ezgilerini müzikseverlerle buluşturan halk sanatçıları, kimi zaman coşturdu kimi zamansa hüzünlendirdi. Sanat yönetmenliğini Emre Dayıoğlu'nun yaptığı konser büyük beğeni topladı.

TÜRKÜLER HAYAT BULDU

Türkülerinde yöre güzelliklerini barındıran, Yörük kültüründen izler taşıyan sanatçılara ilgi yoğun oldu. Darbukasıyla Ayşe Aydınlık, sipsisiyle Mehmet Ali Kayabaş, dizinde çaldığı kemanıyla Mehmet Nazlı ve kabak kemanesiyle Şakir Güler, unutulmaya yüz tutmuş türkülere hayat verdi. Kimi zaman Antalyalıların sahneye kadar gelerek eşlik ettiği konser sonrası sanatçılara çiçek takdim edildi.

GELENEKSEL BİR MARKA OLDU

Kent Müzesi'nde görev yapan Halk Bilimci-Araştırmacı Himmet Cansız, "Biz bu etkinliği Kent Müzemizin konferans salonunda birkaç kişi ile başlattık. Büyüdü kitleselleşti ve bugün Antalya'nın geleneksel bir marka etkinliği oldu. Biz geçmişimizle yürek yüreğe yürüyeceğiz. Bu yürüyüşümüzde bize ve halkın sanatçılarına destek olan Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yayladan sahile yöre kültürümüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN