DAEŞ'ten kaçtı heykel yapıyor

DAEŞ'in atölye ve heykel müzesini yıkması sonucu Türkiye'ye sığınan 60 yaşındaki Jamil Cacha, Bucak'ta bir taş ocağında sanatını sürdürüyor

Giriş Tarihi: 26.12.2015
DAEŞ'ten kaçtı heykel yapıyor
Suriye- Türkiye sınırının Hatay'a yakın bir bölgesinde oturan Jamil Cacha, 40 yıllık sanat hayatında birçok fuara katıldı. Ülkesinde ilk heykel müzesini açan Cacha, Hollanda, Kuveyt, Lübnan, Beyrut ve Şam'daki fuarlarda eserlerini sergiledi. Birkaç ay önce terör örgütü DAEŞ'in müzedeki ve atölyesindeki yüzlerce eserini talan etmesinin ardından ülkesini terk eden heykeltıraş, Türkiye'ye sığındı.

MÜZEDEN TAŞ OCAĞINA

2 ay önce Hatay'daki bir mülteci kampına gelen Jamil Cacha'nın öğretim üyeliği yaptığı Şam Sanat Fakültesi'ndeki bir öğrencisi, hocasının durumunu, sahipleri Türk olan kendi çalıştığı şirketin sahiplerine anlattı. Şirketin yönetim kurulu üyesi olan, Burdur'un Bucak ilçesinde taş ocağı işleten Süleyman Aksoy, heykeltıraşa ulaşarak Burdur'a gelmesini istedi. Daha sonra Bucak'a gelen Jamil Cacha 2 aydır işçilerle yemek yiyip sohbet ediyor, her sabah taş ocağında dikkatini çeken parçaları seçerek atölyesinde topluyor. Taşların doğal şekillerini bozmadan küçük dokunuşlarla onlara hayat verdiğini anlatan Jamil Cacha'ya, ocakta çalışan işçiler de büyük ilgi gösteriyor. Cacha, "40 yıl uğraştığım yüzlerce eserim talan edildi. Bu benim için çok üzücü. Burada taşlara hayat vererek özgürlüğümü yaşıyorum" dedi.

SERGİ İÇİN HAZIRLANIYOR
İstanbul'da sergilemek istediği koleksiyonuna ilçedeki eski yerleşim yerlerinden biri olan Kremna'nın adını vereceğini belirten Cacha, "Taşlar bana duygularını anlatıyor. Ne zaman hazır olduklarını görürsem onları işliyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ'ten kaçtı heykel yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN