Çiftçi için destek geliyor

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Çiftçi için destek geliyor
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Akra Barut Otel'de Antalya Tarım Konseyi üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, krizin Antalya tarım sektörüne etkileri ve sorunların çözümüne yönelik talepleri içeren rapor da Bakan Çelik'e sunuldu. Toplantıya Antalya Valisi Muammer Türker ile AK Parti, CHP ve MHP'li milletvekilleri de katıldı.

KABUL EDİLEMEZ BİR DURUM

Bakan Çelik, Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin çiftçilere yansımasının kabul edilebilir bir şey olmadığını savunarak, "Bu uygulamaların öncelikli olarak Rus çiftçisine büyük bir darbe vurduğunu görmek mümkün. Çünkü 1.3 milyar dolarlık bir ihracatımız var ama 3 milyar dolara yakın da bir ithalat söz konusu" dedi. Çelik, "Bizim ağırlıklı olarak buğday ve yağlı tohumlarla ilgili yapmış olduğumuz ithalatı çok farklı alternatifli yerlerden temin etmek, hatta üretme imkanımız var" dedi.

93 MİLYON LİRA DESTEK
Örtü
altı üretimin yarısının Antalya'da gerçekleştiğine işaret eden Çelik, Antalya'nın sadece 2.2 milyon Antalyalıyı ve ülke sofrasını değil, 12 milyon turisti de doyuran önemli bir şehir olduğunu kaydetti. Faruk Çelik, Antalya'ya 2015 yılında 93 milyon lira tarımsal destek sağladıklarını, kırsal kalkınma çerçevesinde 2007-2015 yılları arasında 27 milyon 600 bin lira hibe desteğinin gerçekleştiğini belirtti. Hükümet programında yer alan desteklere de değinen Bakan Çelik, seracılığa sıfır faizli modernizasyon kredi, gübre, yemde KDV'nin kaldırılması, genç çiftçilere 30 bin lira hibe verilmesiyle ilgili çalışmaları da kısa sürede tamamlayıp, kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiftçi için destek geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN