Online yılbaşı alışverişi için 10 ipucu

Yılbaşı hediyeleri için online alışverişin giderek daha fazla kullanılıyor olması nedeniyle güvenli online yılbaşı alışverişi yapılabilmesi için 10 ipucu paylaşıldı

Giriş Tarihi: 27.12.2015
Online yılbaşı alışverişi için 10 ipucu
Yılbaşı hediyeleri için online alışverişin giderek daha fazla kullanılıyor olması, kredi kartı ya da hesap bilgileri peşindeki siber suçluların iştahını kabartıyor. Eset'in Kıdemli Güvenlik Araştırmacılarından Stephen Cobb, PC'ler ve akıllı telefonlarla güvenli online yılbaşı alışverişi için 10 ipucu paylaştı:

1 Önce bakım, sonra alışveriş yapın. İnternet tarayıcınızı, işletim sisteminizi ve güvenlik yazılımınızı güncelleyin. Bu güncellemeler zararlı yazılımlara ve dolandırıcılıklara karşı sizi koruyacaktır. Fırsat bulmuşken bilgisayarınızdaki gereksiz dosyaları silin, temizlik yapın ve sisteminizi rahatlatın. Online parasal aktivitelere başlamadan sisteminizi ücretsiz olarak zararlı yazılımlara karşı tarayabilirsiniz: www. eset.com/tr/online-scanner. Aynı şekilde cep telefonlarınızın da sistemlerini güncel tutun.

2- Verilerinizi, fotoğraflarınızı kaybolmadan yedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucu çökmesi ya da verilerinizin kötü amaçlı olarak şifrelenmesi gibi tehlikelere karşı bilgilerinizi ve dijital fotoğraflarınızı düzenli olarak yedekleyin.

3- Bildik yerden alışveriş yapın. Doyurucu bilgi sağlayan, teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerinden alışveriş yapın.

4- İnanılmaz tekliflere inanmayın. Eğer teklif gerçek olamayacak kadar güzelse büyük ihtimalle gerçek değildir. Örneğin 2 bin liralık bir telefon 200 liraya satılıyorsa, bu tekliften uzak durun. Her indirim sahtedir demiyoruz, ama kendinize 'bu kadar da olur mu?' diye sorun. Sosyal medyadan gelen şüpheli tekliflerde ESET Sosyal Medya Tarayıcısı, hızlı ve ücretsiz olarak bu linkleri kontrol etmenizi sağlar: www.eset.com/tr/socialmedia- scanner/

5- Güvenli parasal transferler yapın. Genel olarak tarayıcınızda küçük bir kilit sembolü olarak gözükür. Eğer bu sembolü göremiyorsanız, URL (adres çubuğunu) kontrol edin. Bazı internet güvenlik yazılımları da parasal tranferlerde ekstra koruma sunuyor. ESET Smart Security, 'Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması' ile finansal işlemlerde sahte siteler ve klavye okuyuculara karşı güvenlik sağlıyor: https://www.youtube. com/watch?v=HSDiOVZ5aEk

6- Halka açık Wi-Fi noktalarında alışveriş yapmayın. Eğer alışveriş yapacaksanız Wi-Fi bağlantısının güvenli olduğundan emin olun. Bağlantı ikonundaki kilit sembolünü arayın. Halka açık ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartı bilgileriniz çok kolay görüntülenir ve bu da başınıza gelmesini hiç istemeyeceğiniz bir hırsızlığa yol açabilir.

7- Çok fazla soru soranlara dikkat edin. Bazı zararlı yazılımlar çevrimiçi dolduracağınız formlara otomatik olarak satır ekleyebilir. Bir site size haddinden fazla soru soruyorsa, örneğin annenizin kızlık soyadı gibi, alışverişi hemen bırakın.

8- Mutlaka koruma yazılımı kullanın. Lisanslı ve proaktif internet güvenliği yazılımları, cihazlarınızı bu zararlı yazılımlardan koruyacaktır. ESET NOD32 veya ESET Smart Securty sizi siber suçlulara karşı güvende tutar.

9- Mobil telefonlara yönelik siber saldırılarda 2014 ve 2015'te adeta patlama yaşandı. Telefonunuzu siber saldırılara karşı koruyabilir, kaybolması durumunda kilitleyebilir, hatta kötü ellere geçmesin diye verilerinizi uzaktan silebilirsiniz. ESET Mobile Security, bu imkanları sunuyor: http:// www.eset.com/tr/home/products/mobile-security-android/

10- Alışveriş sonrası kredi kartı ekstrelerinizi / hareketlerinizi kontrol edin. Dolandırıldıysanız ilk olarak ekstreden fark edebilirsiniz. Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. Örneğin İtalya'da tatil yapmadıysanız fakat Roma'da harcama yaptığınız görünüyor ise bankanızla hemen irtibata geçmekte fayda var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Online yılbaşı alışverişi için 10 ipucu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN