Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çapraz nakil kurtardı

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Çapraz nakil kurtardı

Böbrek hastası iki kadın, eşleri gönüllü verici olmasına rağmen kan grubu uyuşmayınca birbirlerinin eşlerinin böbrekleriyle hayata yeniden tutundu

Antalya'da böbrek hastası iki kadın, birbirlerinin eşinden nakledilen organlarla sağlığına kavuştu Antalya'da böbrek hastası iki kadın, eşleri gönüllü verici olmasına rağmen kan grubu uyuşmayınca birbirlerinin eşlerinin böbrekleriyle hayata yeniden 'Merhaba' dedi. Antakya'da yaşayan 29 yaşındaki ev kadını Eylem Demirkol'a 1,5 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Bir süre diyalize giren Demirkol'a doktorlar, böbrek nakli olması gerektiğini bildirdi. Demirkol'a böbreğini vermek için eşi Umut Demirkol gönüllü oldu. Aile nakil hazırlıkları yapmak için Antalya'daki özel bir hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde Demirkol'un böbreğinin eşine uyumlu olmadığı tespit edildi.

HERKES MUTLU OLDU

Bu sırada hastanede bulunan ve Mersin'de 13 yıldır böbrek yetmezliği çeken 36 yaşındaki ev kadını Meltem İkiz'e de böbreğini vermek için eşi Ahmet İkiz gönüllü oldu ancak bu çift için de uyum sorunu ortaya çıktı. Medical Park Antalya Hastanesi'nin organ nakli koordinatörleri, birbirlerinin eşlerine böbrekleri uyumlu olan iki erkeğe çapraz nakil yapabileceklerini bildirdi. Ailelerin kabul etmesi üzerine Eylem Demirkol'a Ahmet İkiz'in, Meltem İkiz'e ise Umut Demirkol'un böbreği nakledildi. Eylem Demirkol ve Meltem İkiz sağlıklarına kavuştu. Nakli gerçekleştiren organ nakli merkezi başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ise çapraz nakil ile birçok böbrek hastasının sağlığına kavuştuğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çapraz nakil kurtardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN