Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'de yine olaylı kongre

CHP Antalya İl Kongresi, tam olaysız bitecek derken son anda yine kavga çıktı. Partililer Muratpaşa Belediye Başkanı Uysal'ın üzerine yürüdü. Olayları polis önledi

Giriş Tarihi: 28.12.2015
CHP'de yine olaylı kongre
CHP Antalya'da yine bir il kongresini olaysız tamamlayamadı. Gergin başlayan kongre, sakin devam etti ancak oylamaya geçilmeden hemen önce kavga patlak verince olaylı bitti. Olaylar sırasında CHP'liler Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın üzerine yürüdü, kısa süreli kavga yaşandı.

PROTESTOLARLA BAŞLADI

Mevcut İl Başkanı Semih Esen'in ipi göğüslediği kongre, 3 saat geç başlaması nedeniyle partililerin protestoları ile başladı. Kongrenin açılışı sırasında ise ilçe seçimi iptal edildiği için kongrede oy kullanamayacak olan Kaş örgütü, açılış konuşmasını yapan Esen'i sloganlarla protesto etti. Kongre, protokol sırasında eski Genel Başkan Deniz Baykal'a yer ayrılmaması üzerine ortaya çıkan koltuk kriziyle devam etti. İl Başkanı Esen'in ısrarları üzerine Baykal'ın protokol sırasına geçmesi ile ortam sakinleşirken geç başlayan kongre geç saatlere sarktı.

TAM BİTTİ DERKEN

CHP kongrelerinin klasiği haline gelen kavga tam da bu defa olaysız bitecek derken çıktı. Son konuşmacı olan başkan adaylarından eski Milletvekili Yıldıray Sapan, kürsüye televizyon uzaktan kumandasıyla çıktı. Parti yönetiminin belediyelerle ilişkisini eleştiren Sapan, elindeki uzaktan kumandayı göstererek, "Ya bu tip il başkanlarınca yönetilmeye devam edeceğiz ya da tam bağımsız bir il başkanı seçeceğiz" dedi. Sapan, konuşmasında isim vermeden Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı hedef alarak, delegenin baskı altında tutulduğunu savundu.

UYSAL'A TEPKİ GÖSTERİLDİ

Sapan'ın konuşmasının ardından eleştirilere cevap vermek üzere Uysal'ın kürsüden konuşmasına izin verilmesi üzerine, Sapan ve taraftarları sert tepki gösterdi. Sapan ve taraftarları divanın önünde konuşmaya son verilmesini talep ederken Uysal, konuşmasını sürdürdü. Uysal seçilecek il başkanından tarafsız olmasını ve gelecek hiçbir seçimde kendisini desteklememesini istedi.

ARKA KAPIDAN ÇIKARILDI

Uysal, konuşmasını bitirip sahneden inerken sözlü saldırılar sürdü. Seslerin yükselmesiyle ortam kontrolden çıktı. Uysal korumalarının arasında arka kapıdan dışarı çıkarıldı. Uysal, aynı zamanda Seçim Kurulu'nun da kullandığı odadan salon dışına alınırken Seçim Kurulu'na olası saldırıyı önlemek için polis kapı önünde önlem aldı, ancak Uysal ve Sapan taraftarları arasında kısa süren kavga çıktı. Olaylar salonun boşaltılmasıyla sona erdi. Oylama sonunda 254 oy alan Semih Esen yeniden İl Başkanı seçilirken, adaylardan Tuncay Ercenk 213, Bahadır Manyaslıoğlu 61, Yıldıray Sapan ise 48 oy aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de yine olaylı kongre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN