Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hatıralara dokunacak

Giriş Tarihi: 31.12.2015
Hatıralara dokunacak

Kepez Belediyesi Dokuma Park'ı geniş katılımlı törenle hizmete açtı. Projenin paydaşı çok olunca, açılış kurdelesi de 50 metre uzunluğunda oldu. Park 1970'lerden izler taşıyor

Siyası parti, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Dokuma Projesi Çalışma Grubu'nun hazırladığı eylem planına uygun olarak düzenlenen Dokuma projesinin ilk etabı olan 70 dönümlük kent parkı açıldı. Dokuma Fabrikası çalışanlarının geçmiş yıllarda diktiği fidanlarla oluşan koruluk alanı kapsayan kent parkının açılışına kurumların il müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanısıra Dokuma Fabrikası'nın eski çalışanları da katıldı. Projenin paydaşı çok olunca, açılış için 50 metrelik stand kuruldu ve 50 metre uzunluğundaki kurdeleyi projenin tüm paydaşları birlikte kesti.

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Tören alanına Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, ilk milli otomobil olan Devrim'in Dokuma alanında kurulan atölyede yapılan replikası ile geldi. Tütüncü, Dokuma Fabrikası'nın 13 Ocak 2003'te resmen kapandığını hatırlatarak, "Çok sancılı, fena, yaşanmasını bir daha istemediğimiz bir süreç yaşandı burada. İhalesiz üst kullanım hakları neticesi sonucu oluşan hukuki zorluklar ve güçlükler, bunlarla mücadele etmek gibi çeşitli sorunlar problemler. Bunların önünde haksızlığa dur diyen Antalyalılar oldu. Dokumayı kimseye yedirtmeyiz diyen Antalyalılar. Bu sürecin ardından 2015'te hukuki sorunlarını idari yargıda bitirdiğimiz Dokuma'da yeni bir süreci başlatalım istedik. Bugün sözlerini tutmuş bir belediye başkanı olarak halkın huzuruna gelmiş bir belediye başkanı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. Dokuma'daki geniş katılımlı çözüm yöntemlerinin Türkiye'de ilk olduğunun altını çizen Tütüncü, "Dokuma kent parkı kültür ve sanat merkezi olacak. Kreş binasını nitelikli bir oyuncak müzesi ve çocuklar için eğitim merkezi yapacağız" ifadelerini kullandı. Menderes Türel ise Antalya'da doğan, büyüyen herkesin Dokuma Fabrikası ile ilgili anıları olduğunun altını çizdi. Dokuma Fabrikası'nın amatör futbol takımı olan Poplin Spor'un, başkanlığını babasının yaptığı Ferrokrom Spor ve Işıkspor ile birleşerek Antalyaspor'u oluşturduğunu anlatan Türel, "1966'da Antalyaspor bu üç amatör kulübün bir araya gelmesiyle kuruluyor. Antalyaspor logosundaki Yivli Minare'nin üzerindeki üç çizgi bu üç amatör kulübü temsil ediyor. Dokuma Antalya'nın hafızası, hatırasıdır" dedi. Projenin halkla beraber atılmış bir adımın neticesi olduğunun altını çizen Türel, kendisinin de Şarampol Caddesi düzenlemesi, ikinci etap raylı sistem hattı gibi konularda anketle halka danıştığını hatırlattı.

PARKTA NELER VAR
Kent parkında, bin 200 metrelik koşu yolu, bin metrelik yürüyüş yolu, 2 çocuk parkı, 2 açık hava fitness parkı yer alıyor. Ayrıca, eski konuk evi de, 'retro' kır kahvesi olarak yeniden düzenlendi. Burada, Dokuma Fabrikası'nın yıldızının parladığı 1970'li yıllardaki Türk Pop Müziği'nin sevilen eserleri çalınacak.

İKİNCİ ETAPTA NELER OLACAK
İkinci etap projede Dokuma'nın idari binasının müze haline getirileceğini ve bir de bilim merkezinin kurulacağını kaydeden Başkan Hakan Tütüncü, "Pamuğun ipliğe, ipliğin de kumaşa dönüşmesi evresini burada anlatmış olacağız. 7 bin personel geçmiş buradan. Onların özlük dosyaları içerisindeki hatıra niteliği taşıyan evrakları sergiye açalım istiyoruz. Burada üretilen birçok ürünü de sakladık, dokuma kent belleği müzesinde sergileme imkanımız olacak. Arka tarafta depo alanları var. Resim, heykel gibi sahne sanatları, müzik gibi çeşitli güzel sanatlar yapacağımız atölye binaları hale getireceğiz. Bilim merkezimiz de Akdeniz bölgesinin ilk bilim merkezi olması niteliğini taşıyacak" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hatıralara dokunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN