Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırcami'de imar planları sil baştan

Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davayı kazanacağını öngören Büyükşehir ve Muratpaşa Kırcami planlarında değişiklik yaptı. Böylece süreç başa döndü ancak dava da boşa çıktı

Giriş Tarihi: 1.1.2016
Kırcami'de imar planları sil baştan
Antalya gündemini yaklaşık 30 yıldır meşgul eden Kırcami'de planlama sil baştan başladı... İmar planlarında son aşama olan parselasyon işlemine kadar gelinen Kırcami'de, planlama süreci yeniden başladı. Bin 500 hektar büyüklükteki Kırcami'de 25 binlik ve 5 binlik imar planları Büyükşehir Belediye Meclisi'ne tekrar geldi. Yılın son meclis toplantısında hazırlanan plan tadilatları kabul edildi. Planlar 20 Ocak 2016'ya kadar askıya çıkacak. Gelebilecek itirazlar halinde süreç yeniden başlayacak. Son 30 yıldır imara açılması yönünde planlanan ancak planları yargı tarafından birkaç kez iptal edilen Kırcami Bölgesi'nde yeniden parselasyon aşamasına gelinmesinin en iyi ihtimalle 6-9 ayı bulacağı açıklandı. Aspendos Bulvarı'nın ikiye ayırdığı Kırcami bölgesinde, alanın batı ve güneyinin tümüyle planlı, ancak doğu bölgesinde imar sorunu 30 yıldır tartışma konusu. Kırcami'de tartışmalara neden olan, tarım ve seracılık yapılan kısımda yaklaşık 20 bin nüfus yaşıyor. 25 bin ölçekli nazım imar planı revizyonunda ise planlama alanındaki nüfusun 130 bin kişi olacağı öngörülüyor.

SÜREÇ YENİDEN BAŞLADI

Kırcami'de 25 bin ve 5 bin ölçekli nazım imar planları 13 Ocak 2014'te Büyükşehir Meclisi tarafından onaylanmıştı. Bölgenin bin ölçekli uygulama imar planı da 5 Kasım 2014'te Muratpaşa Belediye Meclisi'nden geçerek, 12 Aralık 2014'te Büyükşehir Meclisi tarafından onaylanmıştı. Muratpaşa Belediyesi'nin parselasyon işlemine başladığı Kırcami'de tüm bu süreç yeniden başlamış oldu.

DAVA DÜŞMÜŞ OLDU

Plan değişikliğinin nedenini ise Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi'nin açtığı dava olduğu iddia edildi. Dava henüz sonuçlanmazken, İdare Mahkemesi'nin belirlediği bilirkişinin hazırladığı olumsuz raporun ortaya çıkması sonrası, imar planlarının iptal edilmesi ihtimaline karşın yeniden nazım imar planları revize edildi. İmar planı tadilatı ile Şehir Plancıları Odası'nın açtığı dava da düşmüş oldu.

KAYBEDİLMİŞ FIRSATLAR

Plan değişikliğinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı: "Antalya'nın hedef nüfus büyüklüğünün gerektirdiği nitelikli kentsel alanların oluşturulmasında geçmişte kaybedilmiş fırsatların yeniden kazanıldığı kent bütününü tamamlayan ulaşım, sosyal ve teknik altyapı alanları ve kentsel bölgesel yeşil alanlar içeren planlama alanı oluşturulması gerekçeleri ile 25 bin ölçekli Nazım İmar Planı Değişikliği yapılmıştır" denildi.

NASIL PLANLANMIŞTI
Kırcami'nin 25 binlik Nazım İmar Planı Revizyonu 29 Ağustos 2013'te Büyükşehir Meclisi'nde onaylanmış, İçişleri Bakanlığı'ndan 8 Ekim 2013'te 'Kamu Yararı Kararı' alınmış, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da 26 Kasım 2013'te planlama alanının tarım dışı amaçla kullanılmasını uygun bulmuştu. Askı süresinde gelen itirazların reddedilmesi sonrası 25 bin ve 5 bin ölçekli imar planları 13 Ocak 2014'te Büyükşehir Meclisi'nde onaylanmıştı. Binlik uygulama planı ise 5 Kasım 2014'te Muratpaşa, 12 Aralık 2014'te Büyükşehir Meclisi tarafından onaylanmıştı. Muratpaşa parselasyon işlemine başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırcami'de imar planları sil baştan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN