Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otelciler 2 yıl borç ertelemesi istiyor

Tur operatörlerine yönelik devlet desteklerinin açıklanmasının ardından otelcilerin ilk hamlesi kredi borçlarının 2 yıl ertelenmesi talebi oldu

Giriş Tarihi: 1.1.2016
Otelciler 2 yıl borç ertelemesi istiyor
Türkiye'nin güneyinde yaşanan savaş ortamına, Rusya ile yaşanan uçak krizi de eklenince turizmde kriz çanları çalmaya başladı. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı destek paketini açıklarken, daha çok tur operatörlerine yönelik olan destekler otelcilerde de bir beklenti oluşturdu.

BAKANLA TOPLANDILAR

Otelcilerden ilk hamlesi ise kredi borçlarının ertelenmesi yönünde oldu. Bu talebi görüşmek üzere Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetiminin 7 Ocak'ta bir araya gelecekleri açıklandı. Toplantı fikrinin Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile bir araya geldikleri toplantıda çıktığını öğrenildi. Toplantıya otelcilerin yanı sıra Antalyalı tarım ve ticaret sektörü temsilcilerinin de katılacağı öğrenildi.

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Toplantıda, yaşanan krizden etkilenen şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması ve 2 yıl geri ödemesiz krediye dönüştürülmesi talebi masaya yatırılacak. Ayrıca yapılandırmadan doğan ek maliyetlerin de devlet tarafından üstlenilmesi de talepler arasında…

KREDİ BORCU 51 MİLYAR TL

TÜROFED Başkanı Osman Ayık ise Antalya'da turizm sektöründeki şirketlerin toplam kredi borcunun 51 milyar TL olduğunu açıkladı. Ayık, bu borç tutarının turizm yatırımlarından kaynaklanan bölümünün ise 11 milyar dolar olduğunu anlattı. Şu anda kredi ödemelerinde bir sorun yaşanmadığını ifade eden Ayık, ödeme konusunda turizm sektörünün sicilinin çok temiz olduğunu sözlerine ekledi.

UÇAK DESTEĞİ GENİŞLEDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı destekler arasında en dikkat çekici olanı uçaklara verilen yakıt desteği oldu. Daha önce sadece Rusya'ya sezon öncesi verilen uçaklara 6 bin dolarlık yakıt desteğinin tüm ülkelere verilmesi oldu. Ayrıca tur operatörlerine sağlanan hazine destekli kredi kefaletinde ülke sayısı 26'ya çıkarıldı. Almanya ve Danimarka gibi 18 Avrupa ülkesi de bu kapsama alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otelciler 2 yıl borç ertelemesi istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN