Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Organ naklinin başkenti Antalya

Organ nakillerinde Türkiye'nin yıldızı Antalya bir merkeze daha kavuştu. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk organ nakli gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 7.1.2016
Organ naklinin başkenti Antalya
Organ nakillerinde Türkiye hatta dünyanın yıldızı konumunda olan Antalya, 3'üncü organ nakli merkezine kavuştu. Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ile başlayan organ nakilleri son 4-5 yılda gerçekleştirilen yüz, kol ve bacak nakilleri ile dünyada ses getirmişti. Medical Park Hastanesi bünyesinde kurulan kentin ikinci organ nakli merkezi de kısa sürede dünyanın en çok nakil yapılan merkezlerinden biri olmuştu.

YENİ MERKEZDE İLK NAKİL


Kısa bir süre önce Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Karaciğer ve Böbrek Nakli Merkezi, ilk böbrek naklini gerçekleştirdi. İlk böbrek naklinin 3 çocuk babası Ali Tahtacı'ya (55) beyin ölümü gerçekleşen ve ismi saklı tutulan bir kadından yapıldığı açıklandı. İlk nakli, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Necat Yılmaz, Hastane Yönetici Başhekimi Doç. Dr. H.Yalçın Yüksel, Organ Nakli Sorumlu Hekimi Uzman Dr. Tuğrul Çakır ile ekibinin katıldığı basın toplantısı ile duyuruldu.

ÜST NOKTAYA ÇIKACAĞIZ

Prof. Dr. Yılmaz, her şeyin ilk adımla başladığını belirterek, "İnşallah bundan sonra büyük organ nakillerini yapabileceğimize inanıyoruz. Bu hastane Türkiye'nin sayılı hastanelerinden biri haline gelmiştir. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi eğitimini hakkıyla yerine getirmektedir. Türkiye'de üst sıralardadır. Bundan sonra ekibiyle birlikte Antalya'yı daha üst noktaya taşıyacaktır" diye konuştu. Doç. Dr. Yüksel ise bundan sonra karaciğer, kornea ve kalp nakilleri yapacaklarını kaydetti. Bunun için çalışmaların sürdüğünü belirten Yüksel nakil sürecini söyle anlattı: "Mart 2015'te organ nakli servisinin açılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'na karaciğer ve böbrek nakli ruhsat talebi başvurusunda bulunuldu. Ruhsat başvurumuz için gerekli belgeler ve merkezin bünyesinde bulunması gereken şartlar komisyon tarafından değerlendirilerek gerekli ruhsat 6 Ağustos 2015 tarihinde onaylanarak hastane yönetimine sunulmuştur. Organ nakli ruhsatı alındıktan sonra organ nakli polikliniklerimizde hasta kabulüne başlanmış ve organ nakline uygun olan hastalarımız Türkiye Organ ve Doku Bilgi Sistemi'ne bildirilerek organ nakli bekleme listesine kayıt edilmişlerdir." Ali Tahtacı'ya 28 Aralık tarihinde beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan bağışlanan böbreğin uyumlu olduğunun değerlendirildiğini belirten Yüksel "Hastamız böbrek nakli tedavisi ile diyalize bağlı yaşamaktan inşallah kurtarılmıştır. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi bundan sonra da karaciğer ve böbrek nakillerine devam edecektir" dedi.

SAĞLIĞINA KAVUŞTU

Nakli gerçekleştiren Uzman Doktor Tuğrul Çakır ise hastanın sağlık durumunun iyi olduğunu ve istedikleri zaman taburcu edilebileceğini kaydetti. Murataşa Belediyesi'nde işçi olarak çalışan hastanenin ilk böbrek nakli hastası Ali Tahtacı, organı bağışlayan ve nakli yapan ekibe teşekkür etti. Yeni böbreği ile uçabileceğini de belirten Tahtacı, "Ben şeker ve hipertansiyon nedeniyle iki böbreğimi yıllar önce kaybettim. Diyalize girerek yaşama tutunmaya çalıştım. Hep nakil olacağım günü bekledim. Kısmet bugünmüş. Bugün yeniden doğmuş gibiyim. Eşim ve 3 çocuğum en az benim kadar mutlu oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Organ naklinin başkenti Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN