Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizmci de ihracatçı sayılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'la bir araya gelen TÜROFED Başkanı Ayık, destek müjdesini verdi: Turizmcilerin ihracatçı sayılması ve sigorta desteği gibi destekler yakında açıklanacak

Giriş Tarihi: 8.1.2016
Turizmci de ihracatçı sayılacak
Türkiye genelindeki 14 turizm birliğinin temsilcileri, çatı örgütleri olan Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) 10'uncu yıldönümü kutlamasında buluştu. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, 2016 sezonuyla ilgili olumlu mesajlar verdi. Turizmin huzur ve barışla birlikte büyüd��ğünün altını çizen Ayık, ancak şu anda Türkiye'nin içinde yer aldığı bölgenin yaşadığı sıkıntıların, turizmcilerin mesleklerini icra etmesinde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığını vurguladı.

GÜÇLENEREK ÇIKACAĞIZ

Tüm olumsuzluklara rağmen 2015'i Türkiye'nin yüzde 1 düşüşle kapattığını ve ulaştığı rakamlarının başarı olduğunu belirten Ayık, "Kazanmış olduğumuz tecrübeleri aktif olarak kullanarak bu krizden de çıkacağız. Muhtemelen de güçlenerek çıkacağız. Güçlenmemin bedeli olacak bize. Bir takım kayıplarımız, yaralanmalarımız söz konusudur. Mümkün olan en kısa süre içinde en az zararla geçeceğiz diye düşünüyorum. Böyle bir umudu da taşıyorum. Bunun temel nedeni de biz hayal satarız. Hayal satanların umudu bitmez" dedi.

YERİNDE İHRACAT

2014 yılında 40 milyon ziyaretçi ağırlayan Türkiye'nin 32 milyar dolarlık gelir elde ettiğini hatırlatan Osman Ayık, turizm sektörünün girdilerinin yüzde 95'inin yerli ve milli kaynaklar olduğunu vurguladı. Ayık, "Bizim sektörümüz ithal ikameci bir sektör değildir. Turizm geliri, ülkenin kendi kaynaklarının yerinde ihracıdır bir nevi" diye konuştu. Ayık, turizmcilerin uzun zamandan beri beklediği, turizmcilerin ihracatçı sayılarak, ihracatçılara yönelik desteklerden yararlanmasına yönelik bir adım atılacağının müjdesini verdi.

BAKANDAN YENİ MÜJDELER

Ayık, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'la bir araya geldiklerini belirterek şöyle konuştu: "Daha önce uçaklara yakıt desteği ve Kredi Garanti Fonu'nda düzenleme gibi destekler açıklandı. Sayın Bakanımız, turizmcilerin ihracatçı sayılması ve sigorta desteği gibi sektörün beklentilerine yönelik müjde niteliğinde destekler açıklayacak. Bunlar turizm sektörünün nefes almasını sağlayacak." Gece, TÜROFED kurucu başkanı Ahmet Barut ve TÜROFED'e destek veren şirketlere plaket sunulmasıyla devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmci de ihracatçı sayılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN