Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'nın dahisi

Türkiye Zeka Vakfı'nın 'Zeka Oyunları' yarışmasında Türkiye ikincisi olan Antalya'nın dahi çocuğu Ufuk Demiray'ın hedefi Türk Beyin Takımı'na girip Rusya'dan altın madalya getirmek

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Antalya'nın dahisi
Türkiye Zeka Vakfı tarafından bu yıl 20'ncisi düzenlenen Zeka Oyunları yarışmasında ikinciliği elde ederek Antalya'nın göğsünü kabartan dahi çocuk Ufuk Demiray ile ailesi yaşadıkları ile hedeflerini SABAH Akdeniz'e anlattı. Elde ettiği başarıdan sonra gözünü 'Türk Beyin Takımı'na diken Antalya'nın dahi çocuğu Ufuk Demiray, uluslararası platformda Türkiye'yi temsil etmek istiyor.

RUSYA'DA TURNUVA
İlk olarak 2011 yılında matematik ve satranç alanında il birinciliği kazanan Ufuk Demiray, son 5 yıla 30'un üzerinde derece sığdırdı. Demiray'ın en büyük başarılarından birisi de 2014'te Rusya'nın koordinasyonunda gerçekleşen Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması'nda (URFADU) 7 bin 797 öğrenci arasında aldığı matematik altın madalyası. Bu yıl da aynı yarışmaya matematik branşında katılacak olan Ufuk Demiray, 11 Nisan'da gerçekleşecek finallerde Türkiye'ye bir altın madalya daha getirmeyi istiyor.

2.5 YAŞINDA OKUDU

Annesi Gülnur Demiray, Ufuk'taki cevheri 2.5 yaşında kendi kendine okumayı öğrenmesiyle keşfettiklerini belirterek, "Eve gelen bir el ilanını 2.5 yaşında okudu. Önce panik oldum. Ardından doğru yönlendirebilmek için ne yapmak gerektiğini araştırdık. Yolumuz daha sonra üstün zekalıların eğitim gördüğü Antalya Bilim ve Sanat Merkezi ile kesişti. Ufuk, ilkokul 4'üncü sınıftan itibaren Antalya Bilim ve Sanat Merkezi'ne devam etti" diye konuştu.

YÖNLENDİRME ÇOK ÖNEMLİ
Üstün zekalılara yönelik eğitimin önemine vurgu yapan Antalya Bilim ve Sanat Merkezi Okul Müdürü Arif Aydeniz ise bilişim suçlularının büyük bir bölümünün de üstün zekalı olduklarına dikkat çekti. Üstün zekalıların doğru yönlendirildiklerinde ülke için büyük bir değer haline geldiklerini belirten Aydeniz, "Üstün zekalılar, doğru yönlendirilmediği takdirde yaşamlarında önemli sorunlar çıkıyor" dedi.

BİRİNCİ SINIFTAN BAŞLIYOR
Üstün zekalı veya üstün yetenekli çocukların iki yıl öncesine kadar en erken ilkokul 4'ünc�� sınıftan itibaren özel eğitim veren merkezden yararlanabildiğini hatırlatan Aydeniz, "Bu yıl yapılan yeni düzenlemeyle artık ilkokul birinci sınıftan itibaren öğrenci alabiliyoruz. Özel eğitime erken başlanması üstün zekalı öğrencilerimiz için çok önemli bir gelişme" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'nın dahisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN