Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farkındalık yürüyüşü

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Farkındalık yürüyüşü
Beyaz Baston Göremeyenler Derneği ile Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Platformu'nun düzenlediği farkındalık yürüyüşü, Kazım Özalp Caddesi üzerinde yapıldı. Görme engelliler için yapılmış yürüyüş yolu üzerinde ellerinde beyaz bastonları, dövizleri ve pankartları ile yürüyen görme engelli çocukların sloganları vatandaşlar tarafından alkışlandı. Görme engelliler ellerinde ise, "Kapatın gözlerinizi anladınız mı?', 'Kaldırıma araba park etme', 'Görmemek kaderim, ulaşamamak kaderim olmasın' yazılı dövizler taşıdı.

ENGELLİ İKİZLER

Yürüyüşte doğuştan görme engelli 6 yaşındaki ikiz kardeşler Melike ve Melek Çetin de yer aldı. Annesi Zeynep Çetin ve inşaat işçisi babası Mustafa Çetin ile birlikte farkındalık yürüyüşüne katılan küçükler, ellerinde beyaz bastonları ile kol kola yürüdü. Kızlarının doğuştan görme engeli olduğunu ve baston ile yürüyüş eğitimlerine başladıklarını belirten Mustafa Çetin, "Bastonla yürümek için eğitimlere yeni başladılar. Birbirlerinin kollarına girerek yürüyorlar ve destek oluyorlar" dedi.

ENGELLİLERE YARDIM EDİN

Yürüyüşün sonunda basın açıklaması yapan Beyaz Baston Görmeyenler Derneği adına Genel Sekreter Mehmet Kahramanoğulları, "Değişen dünyada teknoloji ne kadar ilerlerse ileresin körlük var oldukça kullanımı değişmeyecek tek araç beyaz bastondur" dedi. Kahramanoğulları, "Beyaz bastonuyla yürüyen, görme engelli bir öğretmen, avukat, bir işçi, bir öğrenci veya bir işsiz olabilir. Ona para vermeye çalışarak yardımcı olmayın. Zira sizin tamamen iyi niyetle düşündüğünüz şey, görmeyen için onur kırıcı bir davranıştır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farkındalık yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN