Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ehliyet değişimi için 5 yıl süre var

Antalya'da eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme işlemi başvuruları randevulu olarak Trafik Tescil Şube Müdürlüğü tarafından alınmaya devam ediyor. Yeni ehliyetlerin maliyeti 15 TL

Giriş Tarihi: 16.1.2016
Ehliyet değişimi için 5 yıl süre var
Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme işlemi, Antalya Emniyet Trafik Tescil Şube Müdürlüğü'nde randevu sistemiyle sürüyor. Trafik Tescil Şube Müdürü Nurettin Şengül, sürücü belgelerinin 5 yıl içerisinde değiştirileceğini kaydetti. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, sürücü belgesi sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemi hizmete açıldı. Ehliyetlerini değiştirmek isteyenler Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (http:// surucurandevu.egm.gov.tr) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il ve ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebilecek. Başvuruya giderken mevcut sürücü belgesi, 1 adet biometrik fotoğraf, aile hekimlerinden alınan sürücü olur sağlık raporu belgesi ve nüfus cüzdanı bulundurması gerekiyor.

TOPLAM 15 TL

Eski belgeleri yenilemek için vatandaşlar 13 TL kart ücreti öderken 2 TL de Polis Vakfı'na bağışta bulunacak. 13 TL para trafik tescil şube müdürlüklerindeki maliye bürolarına yatırılacak. 2 TL'nin ise bankaya veya şube içinde oluşturulan masaya yatırılması sağlanacak. Trafik Tescil Şube Müdürü Nurettin Şengül, "Eski ehliyeti alınarak yerine 15 gün süreyle geçerli geçici ehliyet verilecek. Bu süre içinde ehliyet kişinin adresine posta ile gönderilecek" dedi.

TÜRKLER İÇİN 1 YIL SÜRE

Emniyet görevlileri başka bir ülkeden ehliyet alan ama Antalya'da yaşayan Türk vatandaşlarının ise ehliyetlerini 1 yıl içinde değiştirmelerinin zorunlu olduğunu bildirdi. Yetkililer, "Yerleşik yabancılar ve yabancı ülkeden ehliyet alan Türk vatandaşları için Birleşmiş Milletler Trafik Konvansiyonu sorgulaması yaparak bilgileri buradan alıyoruz" açıklamasını yaptı. Emniyet yetkilileri 1 Ocak 2016'dan itibaren ilk kez ehliyet alacaklar için 2 yıllık aday sürücü döneminin başladığını da duyurdu. Bu sürücülerin 2 yıl içinde 75 ceza puanı almaları durumunda aday sürücülük statülerinin sona ereceği ve yeniden ehliyet almaları gerekeceğine vurgu yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ehliyet değişimi için 5 yıl süre var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN