Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çırak yok meslek bitti

Bakır ve kalay ustaları, çırak yetiştiremedikleri için mesleklerini, son temsilciler olarak yaşatmaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 19.1.2016
Çırak yok meslek bitti
Burdur Bakırcılar Çarşısı'nda yıllar önce sayıları 80- 100 arasında olan bakırcılık ve kalaycılıkla uğraşan ustalar, günümüzde iyice azaldı. Türkiye genelinde de kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan bakırcılık ve kalaycılığın Burdur'daki son temsilcilerinin sayısı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Meslek yok olmaya yüz tutunca çırak yetiştiremeyen ustalar da mesleklerini, son temsilciler olarak yaşatmaya çalışıyor.

MESLEK ÖLECEK
İlkokulu bitirdikten sonra bakırcılığa başladığını söyleyen 58 yaşındaki Halit Özçelik, "4-5 yıl çıraklık yaptım. Kendimi yetiştirdim. Son yıllarda vatandaşın bakır kaplara, kalaylı kaplara talebi var. Ancak çırak yetişmiyor. 'Biz yetiştirelim' desek talep yok. Sanat okullarından gelip 'bize bu mesleği öğretin' diyen de yok. Burdur'da mesleğin son temsilcileriyiz. Bıraktığımızda bizimle birlikte bu meslek de ölecek" dedi.

SON TEMSİLCİLER

50 yıldır kalay işi yapan 61 yaşındaki Muharrem Eren de "İlkokuldan çıkınca çıraklığa başladım. Bizden sonra bu mesleği yapacak kimse yok. 12 yıl okuyunca çocuğun öğrenme dönemi geçmiş oluyor. Kendi evlatlarımız bile yapmadı bu işi. Önceden babadan oğla geçiyordu. Şimdi ise mesleğin son temsilcileri biziz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çırak yok meslek bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN