Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödevsiz 15 tatil için keyifli öneriler

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Düriye Erdem 15 günlük ara tatilin veliler ile çocukları arasındaki iletişimi güçlendirmek için fırsat olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 22.1.2016
Ödevsiz 15 tatil için keyifli öneriler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yarıyıl tatilinde öğrencilere ev ödevi verilmeyeceği yönündeki kararına uzmanlardan da destek geldi. NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Düriye Erdem 15 günlük ara tatilin veliler ile çocukları arasındaki iletişimi güçlendirmek için muhteşem bir fırsat olduğunu dile getirdi. Erdem "Ödev de yok, 15 gün çocuklarla nasıl vakit geçireceğiz" diye endişelenen anne-babalara önerilerde bulundu.

BİRLİKTE VAKİT GEÇİRİN

Anne ve babaları ilk olarak "Çocuklarınızı karne notuyla değerlendirmeyin" diye uyaran Erdem "En kıymetli varlıklarımız, hayatımın anlamı dediğiniz çocuklarınızı karnedeki notlarına göre değerlendirmeyin ve yarıyıl tatilinin keyfini çıkartın. Birlikte programlar yapın, sinemaya, tiyatroya gidin. Mutfakta beraber yemek yapın, evde oyunlar oynayın, yürüyüş yapın, alışverişe gidin" diye konuştu.

HER ANI YAŞAYIN

Erdem "15 günü çocuklarınızı daha yakından tanımak için fırsat olarak değerlendirin. Duygularınızı paylaşın. Tüm bu paylaşımlar da çocuğunuzu gözlemleyin, onu can kulağıyla dinleyin, onun değerli olduğunu hissettirin ve çocuğunuzun her anını içinize çekerek yaşayın" dedi.

TATİLİN TADINI ÇIKARIN
Çocuklara da ödevsiz bir yarıyıl tatilinin keyfini çıkarmalarını öneren Erdem şöyle devam etti: "Ev ödevi yok diye bütün günlerini televizyon ya da bilgisayar başında geçirmemeli. Kendilerine bir hedef belirleyip gün gün ne yapacağını programlamalı. Programlarında hem hobileri olsun, hem spor, hem de ailece yapılacak aktiviteler olsun. Okumak isteyip de okuyamadıkları kitaplar da okunabilir. En önemlisi de zayıf oldukları derslerini tekrar etmek için vakit ayırmaları. Çünkü tekrar en iyi öğrenme şeklidir."

ÖDEVİN ÖĞRENMEYE KATKISI YOK
NLP Uzmanı Duriye Erdem "Yapılan araştırmalar ödevin çocuklar üzerinde sadece sorumluluk bilincini geliştirdiğini fakat öğrenmeye bir katkısı olmadığını göstermiştir.Özellikle büyükşehirlerde öğrencilerin serviste geçen sürelerini de düşünürsek yaklaşık on saatleri evden uzakta geçiyor.Eve gelip dinlenmeleri gereken zamanda da ödev yapıyorlar.Bu durum hem aile-çocuk ilişkisini hem de çocuğun ruhsal durumunu olumsuz etkiliyor. Bu nedenle uzmanlar ev ödevlerinin günlük yarım saati geçmeyecek şekilde ayarlanmasını öneriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödevsiz 15 tatil için keyifli öneriler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN