Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da kayıtlının iki katı kaçak emlakçı var

Giriş Tarihi: 30.1.2016
Antalya'da kayıtlının iki katı kaçak emlakçı var
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Gayrimenkul ve Emlakçılar Meslek Komitesi, kentte kaçak ve kayıtsız emlakçılık yapanlara ilişkin son 3 yılda Vergi Dairesi Başkanlığı'na üç kez yazılı başvuruda bulundu. 2013 yılı Haziran ayı, 2014 yılı Ağustos ayı ve 2015'in Mayıs ayında kayıtlı üyelerin yoğun şikayetleri üzerine kaçak faaliyet gösteren emlakçılara yönelik denetim yapılması ve engellenmesi amacıyla Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'na yapılan başvuruların hiçbirine yanıt alınamadı.

İKİ KATI KAÇAK VAR
Komite Başkanı Mustafa Ayanoğlu, Antalya'da kayıtlı yaklaşık 2 bin 500 emlakçı olduğunu, oda kaydı ve vergilerini tam ödediklerini söyledi. Ayanoğlu, bunun yanında işyeri açıp kayıtsız çalışan, birçok farklı meslek dalında faaliyet göstermelerine rağmen yan iş olarak kaçak emlakçılık yapanların, kayıtlı emlakçı sayısının neredeyse iki katına ulaştığını dile getirdi.

YANIT GELMEDİ

Son üç yıldır bu konuda yoğun şikayetler aldıkları ve üyelerden gelen şikayetleri Antalya Vergi Dairesi Başkanlığı'na bildirdiklerini anlatan Ayanoğlu, komite toplantılarında da sık sık gündeme gelen bu konuda denetim yapılması, kaçak emlakçıların önüne geçilmesi için yaptıkları başvurulara yanıt alamadıklarını açıkladı. Ayanoğlu, meslek komitesi olarak yaşadıkları bu sorunun çözümü için ATSO yönetimi aracılığıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) başvuru yapıldığını söyledi. Ayanoğlu, kaçak emlakçılar nedeniyle hem satış hem de kiralama işlemlerinde çok sayıda dolandırıcılık olayı yaşandığını, insanların mağdur edildiğini dile getirdi. Ayanoğlu, emlakçının oda kaydı ve vergi levhasının mutlaka incelenmesi gerektiğini, aksi takdirde dolandırıcılık olaylarına maruz kalınabileceği uyarısında bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da kayıtlının iki katı kaçak emlakçı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN