Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atlarla terapi engelliye umut

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi, atla terapiye (Hipoterapi) başladı. Engelli çocuklar at binerek tedavi oluyor

Giriş Tarihi: 31.1.2016
Atlarla terapi engelliye umut
Antalya Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi bir ilke daha imza attı. Suyla terapi (hidroterapi) ve iş uğraş terapisi gibi yöntemlerin de uygulandığı merkezde, Atla Terapi (hipoterapi) de engelli bireylerin hizmetine sunuldu. Türkiye'de yeterince bilinmeyen hipoterapi seanslarını, Hollandalı Fizyoterapist Jacqueline Altan veriyor.

TÜRKİYE AŞIĞI BİR HOLLANDALI

15 yıldır Türkiye'de yaşayan Altan, hipoterapinin Avrupa ve ABD'de oldukça yaygın olduğunu ve meyvelerini uzun süredir aldıklarını söyledi. Bu alanda Türkiye'de bir eksiklik olduğunu görmesiyle bu alana yönelen Jacqueline Altan, Yunan ve ABD'li eğitmenlerden eğitim aldığını ve Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim vermeye başladığını anlattı.

SEANSLAR ÜCRETSİZ

Hipoterapi seansları ilk olarak, Nisan-Temmuz ayları arasında 3 aylık dönemde başladı ve 35 öğrenci yararlandı. Şu an 22 engelli öğrenci bu seanslardan yararlanıyor. Tamamen ücretsiz olan hipoterapi seanslarından yararlanacak çocukları, okulda görevli fizyoterapistler ve özel eğitim öğretmenleri belirliyor. Haftada iki gün olan seanslarda kullanılacak atları da özel olarak seçtiklerini anlatan Jacqueline Altan, "Atın hem huyu hem de hareketleri çok önemli. Sakin ve uzun adımları insan hareketini andıran Fırtına ve Rüzgar isminde iki at seçtik" dedi.

SOSYAL İLİŞKİ GELİŞİYOR

Atla terapi eğitimlerinin hem bedensel ve hem de zihinsel engelli çocuklarda olumlu gelişmeler yarattığını ifade eden Altan, etkileri şöyle anlattı: "Otistik çocuklarda duyu eksikliği oluyor. Atla terapide bu hayvanla iletişim kurduğu için sosyal ilişkileri gelişiyor. Böylece sosyal hayata daha çok adapte olabiliyor. Konuşamayan çocuklar at üzerinde daha rahat konuşabiliyor. Atın üzerinde halkalarla ve toplarla oyunlar oynatıyoruz. Böylece renk ve şekilleri öğrenebiliyor." Bedensel engellilerde de yürüme güçlükleri ve denge konusunda çok büyük gelişim sağladıklarını ifade eden Jacqueline Altan, "Atla terapide bel bölgesinde ve eklemlerde hareketliliğin artması çocuklar için çok iyi bir fizyoterapi oluyor. Hem dengeleri hem de kasları gelişiyor. Daha dik oturmayı, vücutta ağırlık aktarmayı öğreniyor. Hareket kapasitesi artan çocuklar, daha özgür ve özgüvenli oluyor" şeklinde konuştu. Özel Eğitim Okulu'nda beden eğitimi öğretmeni olan Burcu Göksel ile binicilik eğitmenleri Mustafa İnal ve Ömer Özceylan da bu eğitimlerde Hollandalı fizyoterapiste eşlik ediyor.

13 ATÖLYE 48 DERSLİK

Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve topluma kazandırmak istediklerini anlatan Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Koordinatör Niyazi Arşın, iki orta dereceli özel eğitim okulu ile engellilere dünya standartlarında özel eğitim ve rehabilitasyon hizmeti verildiğini söyledi. 2014'te 123 öğrencinin rehabilitasyon gördüğü Büyükşehir Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bugün 602 engelli bireyin eğitim aldığını vurgulayan Arşın, 48 dersliğin bulunduğu okulda, ayrıca seramik, halı ve kilim, terlik ve galoş gibi 13 farklı branşta iş ve meslek edindirme atölyeleri bulunduğunu söyledi.

ANNE DEMEDEN ÖNCE'TOTO' DEDİ
JacquelIne Altan, Hipoterapi seanslarıyla çocuklarda büyük bir gelişim yaşandığını söyledi. Altan, yaşadığı ilginç bir anıyı ise şöyle anlattı: "Otistik bir öğrencimiz hiç konuşamamış. Anne bile dememiş. Atın üzerinde farklı birine dönüştü. Atın arka sağrılarını okşarken, 'toto' dedi. Ailesi çok şaşırdı. Gelişmesini şimdi de sürdürüyor. Daha birçok kelime söylemeyi öğrendi."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlarla terapi engelliye umut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN