Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayatı kolaylaştıran buluşlar

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Arpaç, 2 yıl boyunca çalışıp tıbbi uygulamaları kolaylaştıracak 7 yeni malzeme ürettiklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 1.2.2016
Hayatı kolaylaştıran buluşlar
Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, 2 yıl süren çalışmalar sonunda tıbbi uygulama alanında kullanılacak, insan yaşamını kolaylaştıracak 7 yeni tıbbi malzeme ürettiklerini söyledi.

7 YENİ ÜRÜNÜ AÇIKLADI

Arpaç, bu ürünlerin 'anti trombojenik ve anti bakteriyel kateter kaplaması', 'tıbbi implantlar için gümüş nano-partikülleri içeren mikrobisit kaplama', 'tıbbi implantlar için fonksiyonel biyo aktif kaplama', 'anti bakteriyel kemik aşı malzemesi', 'oftalmoloji, tıp ve kaplama tekniği için kontrollü mikrobiyosidal etkinlik', 'biyo bozunur' ile 'dental ve kemik sabitleme vidaları' olduğunu söyledi. Prof. Dr. Arpaç, "Bu sistemler implant ve alan hijyeninde kullanılıyor. Şimdi bu alanı biraz daha farklı bir noktaya çektik. Geliştirdiğimiz kemik aşı malzemesini anti bakteriyel hale getirdik. Hastanelerde yoğun kullanılan hortum, katater ve buna benzer ürünleri kaplayarak hem anti bakteriyel hem de yüzeyde pıhtı oluşmasını engelleyecek hale getirdik" dedi. 'Biyo bozunur' malzemeler alanında da çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Arpaç, Türkiye'de henüz üretimi olmayan bu çok pahalı tıbbi malzemelerin üzerinde çalışmalar yürüttüklerini anlatarak "Oldukça pahalı ürünler, bu alanda da ilk defe çene kemiğinin bilhassa çocuklardaki tamiratında kullanılacak plakaları ve çivileri yapmaya başladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayatı kolaylaştıran buluşlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN