Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göz gözü görmüyor

Antalya'da rüzgarın dinmesi ile hava kirliliği kabusu geri döndü. Gecekondular ve tarım bölgelerinden yayılan duman şehrin tamamını kapladı. Antalya'da nefes almak bile zorlaştı

Giriş Tarihi: 2.2.2016
Göz gözü görmüyor
Antalya'da kış aylarının kabusu hava kirliliği, rüzgarın kesilmesi ile geri döndü. Rüzgarın sert estiği günlerde birkaç hafta rahat eden Antalyalılar yine nefes almakta zorlanmaya başladı. Akşam saatlerinde gecekondu bölgeleri ile tarım alanlarında ısınma amaçlı kullanılan kalitesiz yakıtlardan kaynaklanan yoğun duman önce bu mahalleleri, ardından da tüm şehri etkisi altına alıyor.

YILLARDIR DEĞİŞMİYOR
Şehri kaplayan duman nefes almayı güçleştiriyor. Gecekondu semtlerinde kullanılan kalitesiz yakıtlar Kepez ilçesini, Kırcami bölgesindeki seralarda kullanılan kalitesiz yakıtlar ise Muratpaşa ilçesini olumsuz etkiliyor. Antalya yıllardır hava kirliliği konusu tartışıyor ancak, yaşanan sorun bir türlü ortadan kaldırılamıyor. En büyük tartışma konusu ise her yıl Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirlenen, satışına izin verilen kömürün kalitesi. Konuyla ilgili meslek odaları girişine izin verilen kömürün en az 7 bin kalori olması gerektiğini söylerken, Mahalli Çevre Kurulu 5 bin 500 kalorilik kömürün satışına izin veriyor.

DOĞALGAZ GELDİ AMA

Doğalgazın giderek yaygınlaştığı Antalya'da, bunun da olumlu etkisi henüz görülmüş değil. Bu durum, hava kirliliğinin kaynağı olan bölgelerde ve kent merkezine yakın seralarda doğalgaza geçiş olmamasına bağlanıyor. Doğalgazla ısınan konutların büyük bölümünün, öncesinde de elektrikle ısındığı ve hava kirliliğine zaten bir katkıları olmadığı belirtiliyor. Hava kirliliği sorunu, zaman zaman Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Hava Kalitesi İzleme İstasyonları'nın internet sitesine de yansıyor. Rüzgarsız günlerde hava kalitesinin 'hassas' olduğu, astım ve kalp hastaları, yaşlılar, çocuklar ile solunum rahatsızlığı olanları etkileyebileceği uyarısı görülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz gözü görmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN