Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu takdir hepinizin

Yetiştirme yurtları yerine 'çocuk evleri' modeline geçilmesinin meyveleri alınıyor. Çocuk evlerinde kalan 185 çocuğun 88'i aile sıcaklığını yaşayarak okulda üstün başarı elde etti

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Bu takdir hepinizin
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yetiştirme yurtları yerine 'çocuk evleri' modeline geçmesinin üzerinden 3 yıl geçti. Bu süreçte yurt yerine ev ortamında büyüyen çocukların okuldaki başarı ortalamaları projenin haklılığını ortaya koydu. Devlet korumasındaki çocukların, çocuk evleriyle aile sıcaklığını yaşamalarıyla okul başarıları da arttı.

KARNE VE GÜLÜMSEME

Antalya'da Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü'ne bağlı evlerde toplam 185 çocuk kalıyor. Yaşları 7 ile 18 arasında değişen bu çocukların 36'sı bu eğitim ve öğretim döneminde takdir belgesi, 45'i teşekkür belgesi ve 7'si onur belgesi aldı. Çocuk evlerinin başarısının diğer göstergesi ise çocukların yüzlerine yerleşen gülümsemeler…

HELAL SANA PINAR TÜRE

Bu başarılı öğrencilerden Pınar Türe ise bir adım öne çıkıyor. Kaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi olan 16 yaşındaki Pınar Türe, takdir almakla kalmadı, 93.47 puan ortalaması ile okul birincisi de oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'Başarılı Öğrenciye Tatil İyi Gelecek' projesiyle 5 yıldızlı tatille ödüllendirdiği 754 okul birincisi arasında o da yer aldı. Pınar Türe, Side'de 5 yıldızlı otele annesini ve ablasını götürdü. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, çocuk evleri ile kendine güvenen, toplumla iç içe ve kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir gençlik yetiştirmenin amaçlandığını anlattı. Her 5 çocuğa 3 bakım personelinin eşlik ettiğini ifade eden Çalışkan, "Personelimiz tüm çocuklarla tek tek ilgileniyor. Hem aile sıcaklığını yaşatıyor hem de derslerinde yardımcı oluyor" diye konuştu.

KARNELER HUZURUN KANITI
Çocuk evleri modeline geçilmesinin ardından başarı ortalamasının sürekli arttığının altını çizen Çalışkan, "Okuldaki başarılarının artması da çocuklarımızın huzurlu bir ortamda yaşadıklarını kanıtlıyor" dedi. Çalışkan, modelin esas başarısının daha ileriki yıllarda daha net görüleceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu takdir hepinizin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN