Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kelebek gibi uçtu

Fethiye Kelebekler Vadisi'nde Dünya Serbest Atlayış Şampiyonası yapılacak. İlk atlayışı Cengiz Koçak yaptı

Giriş Tarihi: 11.2.2016
Kelebek gibi uçtu
Muğla'nın Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi'nde 'Kelebekler Base Jump (Serbest Atlayış) Dünya Kupası' yapılacak. Yamaç paraşüt pilotları Erdal Akkuş, Ali Es ve serbest atlayışçı Cengiz Koçak, Fethiye'nin Faralya Mahallesi'ndeki dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi'nde, tüm dünyadan sporcuların katılacağı base jump turnuvası yapmak için geçen yıl nisan ayında harekete geçti. Fethiye Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Fethiye Kaymakamlığı'nın destek verdiği turnuvanın 26- 30 Nisan tarihleri arasında yapılması kararlaştırıldı.

FETHİ BEY'İN ADI VERİLDİ

Dünyanın en iyi 50 serbest atlayışçısının davet edileceği turnuva hazırlıkları kapsamında gerekli izinleri alan pilotlar, Kelebekler Vadisi'nde yaptıkları incelemelerden sonra atlayış noktası kurulacak yeri seçti. 5 metre uzunluğundaki atlama platformu, vadinin kuzey batı yamacındaki kayalıkların üzerine kuruldu. Base jump geleneği olarak, hazırlanan platforma Fethiye'ye adını veren Türkiye'nin ilk hava şehidi 'Fethi Bey'in adı verildi. Kelebekler Vadisi Plajı'ndan 330, kayalık bölgeden 190 metre yüksekte ve uçuruma 2 metre çıkıntısı bulunan Fethibey Atlayış Noktası, 11 kişilik ekip tarafından 2 günde kuruldu. Çelik halatlarla güçlendirilen atlayış noktasının çevresinde de düzenleme yapıldı.

330 METREDEN ATLAYIŞ YAPTI
Fethibey Atlayış Noktası'ndan ilk atlayışı, İstanbul'daki Haydarpaşa Camisi'nin minaresi ile Ankara'daki Cumhuriyet Kulesi'nden yaptığı atlayışla tanınan serbest atlayışçı Cengiz Koçak yaptı. Paraşütünü sırtına bağlayıp platforma çıkan Koçak, kendini 330 metre yükseklikten aşağı bıraktı. Muhteşem vadi manzarası eşliğinde 3 saniye serbest düşerek yaklaşık 200 kilometre hıza ulaşan Koçak, daha sonra paraşütünü açtı. Kelebekler Vadisi'ne başarılı iniş yapan Koçak'ın atlayışı kask kamerası ile birlikte farklı açılardan da görüntülendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kelebek gibi uçtu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN