Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mahalleli isyanlarda

Döşemealtı Belediyesi'nden villa arsası alarak ev yapanlar, evlerinin bitişiğine parke taşı ve asfalt tesisi kurularak cezalandırılıyor. Bölgede yaşayanlar imza kampanyası başlattı

Giriş Tarihi: 20.2.2016
Mahalleli isyanlarda
Antalya'nın Döşemealtı İlçesinin yemyeşil doğası ve villa tipi yapılaşması ile meşhur Yeşilbayır Mahallesi iki belediye tarafından kurulan parke taşı ve asfalt tesisleriyle cezalandırılıyor. Yeşilbayır'daki Kuzeykent sakinleri belediyeden aldıkları villa arsasına yaptırdıkları evlerin yanı başına Döşemealtı Belediyesi'nin Kilit Taşı Fabrikası ile Muratpaşa Belediyesi ile ortak asfalt üretim tesisi kurmasına sert tepki gösterdi. Cennetin kalbine hançer saptandığını belirten bölge sakinleri bu tesislere olur raporu veren Şehircilik ve Çevre İl Müdürlüğü'nün de belediye kadar suçlu olduğunu ifade etti.

VİLLA ARSASI OLARAK ALDIK

Yeşilbayır Mahallesi'nde oturan emekli karı koca Tezer ve Osman Atik, evlerinin hemen önüne kilit taşı fabrikası ile asfalt üretim tesisinin yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Belediyenin kendilerine ev yaptırdıkları araziyi villa arsası olarak sattığın belirten Atik çifti, "Bizim gibi yüzlerce kişi parsellerini villa arazisi olarak aldı. İçlerine müstakil evlerini ve hobi bahçeleri yaptırdılar. Tam huzura ereceğimiz sırada evlerimizin dibine Döşemealtı Belediyesi kilit taşı tesisi kurdu. Bu yetmezmiş gibi peşinden Yine Döşemealtı ve Muratpaşa belediyeleri ortaklaşa asfalt üretim tesisi kurmaya başladı" dedi.

MURATPAŞA'NIN NE İŞİ VAR?

Her iki tesise karşı imza kampanyası başlatan Yeşilbayır Mahallesi sakinleri en çok da Muratpaşa Belediyesi'nin bölgeye asfalt tesisi kurmasını anlam veremediklerini ifade etti. Muratpaşa İlçesi'nin asfaltının tozunu ve kokusunun Döşemealtılılara çektirilmek istendiğini belirten mahalle sakinleri Muratpaşa'nın asfalt tesisini kendi sınırları içinde kurmasını istedi. İçişleri Bakanlığı'na gönderdikleri dilekçede iki tesisinde mahallelerinden kaldırılmasını isteyen vatandaşlar, "Bu mahalle sanayi bölgesi değildir. Mahallenin tamamı villa arsası ve zeytin ağaçları ve hobi bahçeleri ile doludur" diyerek tepkilerini dile getirdi.

ANTALYASPOR ETKİLENECEK

Antalyaspor'un yapımı süren tesislerinin de bölgeye çok yakın olduğunu belirten bölge sakinleri "Tesisler faaliyete geçtiğinde burada futbolcuların antrenman yapması sağlık yönünden imkansız olacak Bu spor tesisleri devreye girdiğinde taş tozu ve zift kokusundan hiçbir sporcu duramaz" dediler.

PEŞİNİ BIRAKMAYIZ
Yeşilbayır Mahallesi sakinlerinden Hüseyin-Huriye Topal çifti bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Belediyenin bu tesisleri kurmak için çam ağaçlarını da kestiğini iddia eden Topal çiftti, "Mahallemizin yolu yok. Kışın çamur, yazın toz içindeyiz. Ancak belediye yolumuzu asfaltlayacağı yerde burnumuzun dibine gürültü ve hava kirliliği yapacak tesis kuruyor" dediler. Tesislerin yanında zeytin bahçesi bulunan Adem Varankaya ise, "Döşemealtı ve Muratpaşa belediyelerinin yaptığı doğa katliamından başka bir şey değildir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahalleli isyanlarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN