Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cama can katıyor

Türkiye'de az sayıdaki bakanlık belgeli cam üfleme sanatçılarından olan Coşkun Keskin, Fethiye'de 45 yıldır bu sanata emek veriyor

Giriş Tarihi: 23.2.2016
Cama can katıyor
Fethiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığıdan belgeli cam üfleme sanatçısı Coşkun Keskin, 45 yıldır yüksek ısı ile genleştirdiği camlara üfleyerek sabırla ortaya çıkardığı eserlerle mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Türkiye'de belgeli az sayıdaki cam üfleme sanatçılarından biri olan 58 yaşındaki Keskin, 45 yıldır aşkla üflediği camdan çeşitli süs eşyaları yapıyor.

MESLEĞİNİ YAŞATIYOR

Yüksek ısıda genleşen camlara üfleyerek şekil kazandıran Keskin, el işçiliği ve hayal gücüyle tüp halindeki cam parçalarına şekil veriyor. Tasarladığı kolyelere de pirinç üzerine yazdığı isimleri ve farklı renkteki sıvıları dolduran Keskin, bir yandan da mesleğini yaşatma mücadelesi veriyor.

SABIR VE AKIL GEREKİR
Şekil vermek istediği camı bin 450 santigrat derecede genleştirerek işlediğini anlatan Keskin, "Gerisi tamamen insanın sabrı ve aklına kalıyor. Burada bir model çıkarmak için yaratıcılık da çok önemli. İnsanlar beni çalışırken de izliyorlar ve çok hoşlarına gidiyor. Farklı hediyelikler gençlerin ilgisini çekiyor ve özel günler için özel bir hediye almak için geliyorlar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cama can katıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN