Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm göçe çare olamadı

Yılda 20 bin turiste ev sahipliği yapan Akseki'nin Düğmeli Evleri ile ünlü Sarıhacılar Mahallesi'nde nüfus 24'e kadar düştü

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Turizm göçe çare olamadı
Bütünşehir Yasası ile Antalya'da tüm köyler mahalle haline geldi. Ancak öyle mahalleler var ki nüfuslarıyla şaşırtıyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi verilerine göre, Antalya'da nüfusu 50'nin altında 14 mahalle var.

DÜĞMELİ EVLERİ İLE ÜNLÜ
Bu mahallelerin en ilgi çekici olanı ise hiç şüphesiz Akseki'nin Düğmeli Evleriyle ünlü mahallesi Sarıhacılar… Yaklaşık 800 yıllık olan Sarıhacılar, önce Ermeniler ve Rumlar, sonrasında da Türk ustalar tarafından yapılan ve Osmanlı döneminden kalan iki katlı Düğmeli Evleri'ne ev sahipliği yapıyor.

MAHALLELİ BAŞI BİN TURİST

Bu değerleri nedeniyle Sarıhacılar'ı 2016 yılında 8 bini yabancı yaklaşık 20 bin turist ziyaret etti. Ancak bölgeyi bir turizm merkezi haline getirmek bile bölgenin terk edilmiş havasını dağıtmaya yetmedi. Genç kesimin kent merkezine göç etmesiyle Sarıhacılar Mahallesi'nin toplam nüfusu 24'e kadar düştü. Yani Sarıhacılar'da mahalleli başına neredeyse bin turist düşüyor. Yabancı turistler arasında ilk sıralarda Alman, Fransız ve Hollandalılar geliyor. Mahalle Muhtarı Mahmut Karahan'ın anlattıkları, Antalya'da turizmin temel sorunlarını da gözler önüne seriyor. Karahan, mahallelerine çok sayıda turistin gelmesine karşın, bölge halkının bundan para kazanamadığını söyledi. Karahan, bu nedenle son bir umutla mahallede kalan son gençlerin de kent merkezine göç ettiğini anlattı.

ÇAY İÇİP GİDİYORLAR
Turistlerin rehberlerle gelerek köyü gezdiklerini ve döndüklerini ifade eden Karahan, "Gelen turist ancak bir bardak çay içiyor, evlerin fotoğraflarını çekiyor ve gidiyor. Bunun dışında mahallemize hiçbir katkısı olmuyor. Hediyelik eşya bile almıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm göçe çare olamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN