Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAK Taburu göreve hazır

Giriş Tarihi: 29.2.2016
DAK Taburu göreve hazır

TSK'nın silahsız komandoları 'DAK Taburu', silahlı birlikleri aratmayan ağır eğitimleri ve tatbikatları ile afetlerde TSK'nın merhametle uzanan eli oldu

Komando birliklerini aratmayan ağır eğitimleri ve tatbikatları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) merhametle uzanan eli olan Doğal Afet Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı (DAK) Taburu, Türkiye'nin her bölgesinde göreve hazır bir şekilde eğitiliyor. 1999 Marmara depreminin ardından profesyonel arama kurtarma birliği ihtiyacıyla TSK tarafından kurulan DAK, Türkiye'de 4 birlik ve bir karargahla 7 gün 24 saat her türlü afete karşı hazır durumda bekliyor. TSK İnsanı Yardım Tugayı'nın bir parçası da olan 205 kişilik DAK taburu subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşuyor.

SİLAHSIZ KOMANDOLAR

Mevsimsel olarak eğitimlerini şekillendiren silahsız birlik, kış aylarında çığ ve temel kayak eğitimlerine ağırlık verirken, bahar ve yaz aylarında ise dağcılık, su altı ve üstü eğitimlerini yapıyor. Birlik, deprem, göçük ve yangın olaylarına ise her an hazır bekliyor. Ayrıca olası bir deprem ve göçük anında ise sağlık ve müdahale konteynırları ile hazırda bekleyen birlik, karargahtan olay yerine en geç 3 saat içerisinde intikal edebiliyor.

KUSURSUZ TATBİKAT

Isparta Davraz'da kış eğitimlerini ve tatbikatlarını gerçekleştiren birlik, zorlu parkurda başarılı bir sınav verdi. Tatbikatın son derece titizlikle ve eksiksiz tamamlanmasını koordine eden İstihbarat ve Harekat Subayı Piyade Binbaşı Çınar Tekin, DAK taburunun Türkiye'nin her bölgesinde göreve hazır bir şekilde eğitildiğini söyledi.

SADECE DEPREM DEĞİL
Afet denilince Türkiye'de herkesin aklına ilk olarak deprem geldiğini belirten Binbaşı Tekin, "Sel, su baskınları toprak kayması, savaş anında yaşanan göçükler gibi türlerde de su altı ya da su üstünde de her zaman göreve hazırız. Vatandaşlarımız bize ihtiyaç duyduğunda bizi her zaman karşılarında göreceklerdir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAK Taburu göreve hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN