Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuzuların sessizliği

Büyükşehir Belediyesi kendi projelerini engellemek için her yolu deneyenlerin Bababurnu Feneri'ne yapılmak istenen tesisi görmezden gelmesine tepki verdi

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Kuzuların sessizliği
Birinci derece SİT alanı olan falezler üzerinde yer alan tarihi Bababurnu Deniz Feneri'nde Aralık ayında mühürlenen inşaatta çalışmalar yeniden başladı. Yaşanan süreçle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden açıklama geldi. Büyükşehir Belediyesi açıklamasında "Projeye Muratpaşa Belediyesi tarafından 3 Kasım 2015'te yapı ruhsatı verildi. Antalya'nın en güzide yerinde yapılan bir imar değişikliğine Muratpaşa Belediyesi'ndeki askı süresinde itiraz edilmemesi manidardır" diyerek sivil toplum kuruluşu ve meslek odalarına yüklendi.

BÜYÜKŞEHİR OLSA DAVA

Büyükşehir projelerinin önemli bir bölümüne STK'lar ve meslek odaklarınca kamu hassasiyeti adına davalar açıldığının hatırlatıldığı açıklamada, "Bu konuda hiçbir kişi ve kuruluş tarafından yargı nezdinde bir girişimde bulunulmaması dikkat çekici bir husustur. Bu tesis Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında olsa idi şu an duymamayı, görmemeyi ve konuşmamayı tercih eden çevrelerin tepkisi nasıl olurdu" diye sordu.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİNE DAVA

Sürecin ilk günden itibaren takip edildiği ve gerekli girişimlerin yapıldığı vurgulanan açıklamada, "Antalyalılar Büyükşehir Belediyesi'ni Antalya'nın mirasına sahip çıkmakla görevlendirmiştir. Bu görev gereğince Bababurnu'nda yapılan plan değişikliği ve Antalya Muratpaşa Belediyesi tarafından verilen ruhsat işlemleri hakkında dava açılmasına karar verilmiştir. Antalya kamuoyu hassasiyetleri göz önünde bulundurularak bu yapının falez bandı üzerinde yaptırılmaması için her türlü hukuki mücadele Antalya Büyükşehir Belediyemizce yürütülecektir" denildi.

SÜREÇ NASIL GELİŞTİ
Mülkiyeti Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait olan Bababurnu Deniz Feneri'nde hazırlanan günübirlik tesisi alanına ilişkin mimari projeye Muratpaşa Belediyesi tarafından 3 Kasım 2015'te yapı ruhsatı verildi. Konuyla ilgili haberleri ihbar kabul ederek 16 Aralık 2015'te Muratpaşa Belediyesi'ne yazı göndererek bilgi talep eden Büyükşehir Belediyesi, bu aşamada herhangi bir faaliyette bulunulmaması istedi. Bunun üzerine Muratpaşa Belediyesi Aralık ayında ruhsat ve eklerine aykırılıkları tespit ederek yapıyı mühürledi. Aykırılıkların nasıl giderileceği ve ruhsat iptali gerekip gerekmediği hususları hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Muratpaşa Belediyesi'nin görüş istediği Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu da 18 Ocak 2016'da aykırı uygulamaların ilgili idaresi gözetiminde iş makinesi kullanılmadan titizlikle yıkılması, yürütülen süreçler hakkında komisyona bilgi verilmesini istedi. Ancak geçen sürede inşaat yeniden başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuzuların sessizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN