Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Berlin'e umut yolculuğu

Giriş Tarihi: 9.3.2016
Berlin'e umut yolculuğu

Rus turistten umudunu kesen Antalya, kamu kurumları, belediyeleri ve STK'larıyla bugün başlayacak ITB Berlin'e tam kadro çıkarma yapıyor

Rusya ile yaşanan uçak krizi ve çevre bölgelerde yaşanan gerilim nedeniyle turizmde belirsizlik sürerken, sektör gözlerini Berlin'e çevirdi. Dünyanın en büyük turizm fuarlarından Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) bugün kapılarını açıyor. Antalya da Vali Muammer Türker ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in de katılımıyla, Berlin'e tam kadro Almanya çıkarması yapıyor.

UMUT ALMANYA'DA

En önemli iki pazardan biri olan Rusya'nın 'turist göndermeme' resti sonrası tek umut Almanya pazarı haline gelirken, fuarın önemi de artmış oldu. Her yıl Rusya'da gerçekleşen MITT ve ITM turizm fuarlarına geniş katılım gösteren Türk heyeti, bu yıl buraya ayırdığı enerjiyi Almanya'da kullanacak. Türkiye, Berlin'deki fuarda 3 bin 79 metrekarelik stant alanıyla temsil edilecek. Alanda 116 stant kurulacak.

KATILIMDA BİRİNCİ

Türkiye'den 11 valilik, 47 belediye ve birlik ile 69 turizm şirketi olmak üzere 127 katılımcı fuarda yer alacak. Türkiye, bu yıl 50'ncisi düzenlenecek ve yarım asrı devirecek olan ITB'de hem en geniş stant alanına, hem de en kalabalık katılımcı grubuna sahip ülkesi olacak. 13 Mart Pazar günü sona erecek fuar ilk 3 gün turizm profesyonellerini, son iki gün ise tatilcileri ağırlayacak. Fuarı, 115 bini turizm profesyoneli toplam 170 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye genelinde fuarın en geniş katılımcısı da Antalya olacak. Fuarda Antalya'yı Belek'ten Patara'ya, Kemer'den Manavgat'a kadar farklı bölgelerin turizm birlik ve dernekleri ile yerel yönetimleri tanıtacak. Muratpaşa Belediyesi de 'Kaleiçi Oldtown' konseptiyle fuarda yerini alacak.

SPOR TURİZMİ ÇALIŞTAYI

Altertatif turizme yönelik çalışmaların da gerçekleşeceği ITB Fuarında 'Antalya Spor Turizmi' başlıklı bir çalıştay düzenlenecek ve Antalya'nın golf turizmi ve futbol turizmi alanındaki potansiyeli anlatılacak. 23 Nisan'da resmi açılışı gerçekleşecek Antalya EXPO 2016'nın da tanıtımı yine ITB Fuarı kapsamında yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da fuara katılarak Türkiye standının açılışını gerçekleştirecek. Daha sonra turizm sektör temsilcileri ile kokteylde bir araya gelecek olan Bakan Ünal fuarın ikinci günü Alman basın mensuplarıyla basın toplantısı düzenlenecek.

4 GÜNDE 4 AVRUPA ŞEHRİ

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de Almanya'da da ITB fuarının yanı sıra Turizm Komisyonu üyesi Alman milletvekilleriyle bir araya gelecek ve bir basın toplantısı düzenleyecek. Tanıtım atağı sadece Almanya ile sınırlı kalmayacak. Başkan Menderes Türel, İspanya, Fransa ve Bosna Hersek'i de içine alan bir tura çıkacak ve 4 günde 4 Avrupa şehrinde turizmle ilgili temaslarda bulunacak.

PROFESYONEL TANITIM

Menderes Türel, Antalya tanıtımı için çok önemli bir adım attıklarını açıkladı. Antalya Destination ismiyle tanıtımda yeni bir yapılanmaya gidildiğini açıklayan Türel, "Antalya tanıtımına yönelik, dünyadaki en büyük turizm gruplarından bir tanesinin uluslararası tanıtımını yürüten firmayla prensipte anlaştık. Şimdi özellikle İngiltere'de, Almanya'da, İsviçre'de ve İskandinav ülkelerinde çok önemli bir tanıtım atağına geçiyoruz. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın da bir miktar katkısı olacak" dedi.

MAÇ ŞİMDİ BAŞLIYOR

TUI AG bünyesinde geçen 11 yılın ardından Germany Fans tur operatörünü kuran Hüseyin Baraner de fuarı değerlendirdi. 2016 yol haritasının ITB'de çizileceğini belirten Baraner, "Maç ITB ile başlıyor. Daha tatiline karar vermemiş potansiyel Türkiye müşterisi 10 milyon kişi var. Tur operatörlerine yapılan tanıtımla sınırlı kalmamalıyız. Acentelerle iletişime geçmeliyiz. Göz göze diyalog kurarak bir tanıtım yapmalıyız. Özellikle çocukların tercihi bu anlamda belirleyici. Bu nedenle EXPO 2016'da bu süreçte bizim için çok önemli bir pazarlama argümanı olabilir. İyi kullanmalıyız" diye konuştu.

ÖZGÜVEN VURGUSU
Telaşlı tavırların turizme zarar verdiğinin altını çizen Baraner, özgüven vurgusu yaptı: "Türkiye'de battık, bittik söylemleri müşteriyi etkiliyor. Hiçbir turist bataklığa tatile gelmek istemez. Bu nedenle bu söylemlere dikkat etmek gerekiyor. Rakip pazarla bu söylemleri de çok aktif bir şekilde kullanıyor. Bu nedenle ITB'ye çok yüksek öz güvenle çıkmalıyız."

RUSYA WTO'YA ŞİKAYET EDİLECEK

Menderes Türel'in en kritik ziyareti İspanya olacak. Madrid'te Dünya Turizm Örgütü (WTO) Başkanı Taleb Rifai ile görüşecek olan Türel, Rusya'nın kendi vatandaşlarını Türkiye'ye gitmeme konusunda baskı altına almasına turizmin en üst kurumundan tepki vermesini isteyecek. Konuyla ilgili bilgi veren Türel, "WTO, Birleşmiş Milletler nezdinde turizmin en büyük kuruluşu. Rus turistlere bir takım baskılarla Türkiye'ye gitmeyin denmesinin, seyahat özgürlüğü anlamında değerlendirilmesi gerekiyor. Dünya Turizm Örgütü'nün bu duruma kayıtsız kalmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berlin'e umut yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN