ATSO vefasız çıktı

Giriş Tarihi: 20.3.2016
ATSO vefasız çıktı

ATSO Geleneksel Ödül Töreni, 'siyaset' tartışmalarının gölgesinde kaldı. Başkan Türel'in boykot ettiği tören, CHP lideri Kılıçdaroğlu geç kalınca bir buçuk saat gecikmeyle başladı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Geleneksel Ödül Töreni, 'siyaset' tartışmalarının gölgesi altında yapıldı. Törene saatler kala Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in yaptığı, "ATSO siyasete alet ediliyor. ATSO ödül törenlerinde siyasilere ödül verme alışkanlığı yoktur" açıklamasının ardında CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak'a ödül verilmesi olduğu öne sürüldü. Törene Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve TOBB Başkanı Rifat Hisracıklıoğlu da katılmadı .

ÖZEL ÖDÜL
2014 yılı gelir ve kurumlar vergisinde ilk üçe giren vergi mükellefleri, 2014 yılı döviz kazandırıcı faaliyetler başlığında konaklama, seyahat ve ihracat alanlarında 5 kategoride en çok gelir kazanan ilk üç firmaya, en fazla istihdam sağlayan 3 firmaya ödüllerin verildiği törende bu yıl ilk kez 3 isme özel ödül verildi. Bunlardan biri de CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak oldu.

TÜREL'DEN SERT ELEŞTİRİ
Törene katılmak için yurtdışı programını erken kesip Antalya'ya döndüğünü, ancak törenin taslak programını gördükten sonra katılmaktan vazgeçtiğini belirten Başkan Türel, bu tepkisinin kesinlikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımı ile ilgili olmadığını vurguladı. Kendisinin ATSO Başkanı olduğu dönemde hem muhalefet liderlerinin hem iktidar temsilcilerinin ödül törenlerine katıldığını hatırlatan Türel, "Ancak o dönemde, tüm konuklarımıza rağmen bu törenleri siyasete alet etmez ve siyasetin gölgesinde bırakmazdık. Ama şimdi ne yazık ki böyle olmuyor. Bazı siyasetçiler, önemli önemsiz fark etmez, bazı projeler bahane edilerek ödüllendirme kisvesi altında adeta pozitif ayrımcılığa tabi tutuluyor. Böylesine siyasete alet edilmiş bir ödül törenine, çok istesem de, hatta katılmak için yurtdışı programımı erken kesip gelsem de birilerine ATSO'yu siyasete alet ettiklerini hatırlatmak adına katılmıyorum" dedi. 13 senelik siyasi yaşantısında ATSO tarafından hiç bir ödüle layık görülmemesinin önemli olmadığını kaydeden Türel, "ATSO'yu siyasetten korumak adına bunu siyasi yaşamım boyunca konu etmedim. Zira bir siyasetçinin ödülünü halk verir, benim için önemli olan budur. Bir kültür projesini büyütüp özel ödüle layık görenler, törenin yapılacağı ATSO hizmet binasının, yaklaşık 10 sene önce CHP ve MHP'li meclis üyelerinin muhalefetine rağmen, AK Parti'li Büyükşehir Meclis üyelerinin 'Evet' oyları ile Belediye Başkanlığım döneminde yapıldığını hatırlasaydı, bugün bize eleştirme hakkı doğmazdı" diye konuştu.

AKS AÇILIŞINDA VEREMEDİK
ATSO Başkanı Davut Çetin, törende Budak'a ödül verilmesinin gerekçelerini anlatarak, "Antalya Kültür ve Sanat'ın açılış töreni terör olayları nedeniyle yapılmadı. Merkezin açılmasına destek veren isimlere vermeyi planladığımız ödülleri bugün vermek istedik" dedi.

ATSO SİYASİ
ARENAYA DÖNÜŞTÜ

Bir kültür projesini bahane edip eski oda başkanı çiçeği burnunda siyasetçileri ödüllendirenlere, 'Menderes Türel'in 13 senelik siyasi yaşamında hiç mi memlekete hayırlı bir hizmeti olmadı' diye sormuyorum. Çünkü hiç bir zaman ne ödül meraklısı oldum ne de şöhret budalası. Benim için önemli olan halkın gönlünde olmak ve halkın ödülleriyle taçlandırılmaktır. Bu bana fazlasıyla yeter. Siyasi arenaya dönüştürdüğünüz ATSO vergi ödül töreniniz hayırlı olsun" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ATSO vefasız çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN