Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gerilime Tobb freni

ATSO yönetimi ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in arasını açan gerilime TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu el koyuyor. ATSO Başkanı Davut Çetin’e uyarı yapılacak

Giriş Tarihi: 26.3.2016
Gerilime Tobb freni
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) arasında yaşanan gerilime Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu el koydu. Menderes Türel'in siyaset karıştırıldığı gerekçesiyle ödül törenini boykot etmesiyle başlayan gerilim, Türel ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak arasında karşılıklı söz düellosuyla devam etmişti.

ANKARA'YA ÇAĞIRACAK
Konuyla ilgili konuşan Menderes Türel, ATSO yönetiminin kendisiyle görüşme talebini ilettiklerini ifade ederek, "Şimdi beni divan heyetiyle birlikte ziyaret etmek istiyorlarmış.
Yoğun programım gereği bu ara mümkün değil ancak ne diyeceklerini de merak ediyorum" dedi. Ankara'da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile konuyla ilgili görüştüklerini açıklayan Türel, "TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birli
kteydim. O da yapılanı doğru bulmadığını ifade etti. Bu konuyu bizzat Davut Çetin'i Ankara'ya çağırarak kendisiyle konuşacağını söyledi" dedi.

SİYASET BULAŞTIRMAM
Tepkisinin Çetin Osman Budak'a ödül verilmesiyle ilgisi olmadığını ifade eden Türel konuyla ilgili şöyle konuştu: "Benim verilen ödüle tepkim söz konusu değildir. Benim Antalya Ticaret ve Sanayi Odası başkan adayı olduğumdan beri verdiğim bir mücadele var. Siyaset böylesine sivil toplum örgütlerinde egemen olmamalıdır. Ticaret sanayi odası siyasetin arka bahçesi olmamalıdır.
Bir siyasiye özel ödül verilmesi ticaret odasının geleneğinde yok.
Bunu yapmaya kalkarsanız Menderes Türel'i karşınızda bulunursunuz.
Orası benim eski yuvam. Yaptıkları her yanlışı yüzlerine vurma hakkım var. Ben bunu başkanın kendisiyle konuştum hata yapıyorsunuz dedim. Baktım düzeltmeye niyetleri yok. Gitmedim."

RESMEN ŞOV YAPIYORLAR
Türel öte yandan, Muratpaşa ve Manavgat belediyelerinin CHP'li yönetimlerine de eleştirilerde bulundu.
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'e cevap veren Türel, bölgede asfalt çalışmalarına iki gün önce başladıklarını belirterek, "Manavgat, biz göreve gelene kadar böylesi büyük altyapı yatırımlarına alışık değildi. Keşke bunları şikayet edenler zamanında bu hizmetleri bitirseydi. Açıkça şov yapıyorlar.
Mal bulmuş mağribi gibi memleketin geleceğini düşünmeden siyasi popülizm adına şov yapmak isteyenler gelecekte doğrunun ne olduğunu gördüklerinde daha sağlıklı bir değerlendirme yaparlar" şeklinde konuştu. Türel, Şükrü Sözen'in açıklamalarını, kenarda ısınan futbolcuları görünce 'şimdi hoca bu oyuncuyu alacak' yorumları yapan, 'uyanık' spor yorumcularına benzetti.

ÇARESİZLİK VE ZAVALLILIK
Muratpaşa Belediyesi'nin doğalgaz kazılarının ardından açılan çukurların kapatılmadığı eleştirilerine de yanıt veren Türel, "Doğalgaz yatırımları ile Büyükşehir Belediyesi'nin bir alakası yok. Kazı iznini ilçe belediyeleri verir. Kazılan yerlerin üstünün kapatılmadığını takip et, olmadı sen kapat. Şikayetle halka gitmek bir belediye başkanının en son başvuracağı yöntemdir. Bunlar çaresizliğin ortaya koyduğu zavallılıktır" dedi.

HESAP MESELESİ
Muratpaşa Belediyesi'nde yaşanan haciz olayına ilişkin de konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, "Büyükşehir Belediyesi olarak kamulaştırmasız el atmayla ilgili 23 milyon lira borcumuz vardı. 18 milyonunu ödedik.
Geçenlerde Side mezarlığıyla ilgili 4.5 milyon liralık yeni bir yük çıktı.
Belediyecilik hesap kitap meselesi.
Hesabını kitabını bilmezsen o zaman böyle sürprizle karşılaşabilirsin" dedi. Muratpaşa Belediyesi'nin eski başkanı Süleyman Evcilmen dönemini hatırlatan Türel, "Süleyman Evcilmen döneminde Muratpaşa Belediyesi kasasında para olan bir belediyeydi. Bırakın borçla boğuşmayı kasasında parası olan ve borcu olmayan belediyeydi. Şimdi bakıyoruz üzücü manzaralar. Ciddi bir borç yüküyle karşı karşıya kaldıklarını duyuyorum" dedi.

BABABURNU'NDA SEVİNDİREN GELİŞME
Antalya İdare Mahkemesi tarafından Büyükşehir Belediyesi'nin Bababurnu Deniz Feneri'nde Muratpaşa Belediyesi tarafından verilen ruhsata karşı ve buna bağlı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılan imar planlarının iptali için açtığı davada, tarafların savunması alınana kadar yürütmeyi durdurma kararı verildiği öğrenildi. Falez kıyı bandında bulunan deniz fenerinin restoran-kafe olarak düzenlenmesiyle ilgili inşaat çalışmaları böylece duracak. Mahkemenin nihai kararı, tarafların 30 gün içinde yapacağı savunmalardan sonra verilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gerilime Tobb freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN