Antalya'ya umut yolculuğu

Giriş Tarihi: 29.3.2016
Antalya'ya umut yolculuğu

Saç ekimi, göz, diş tedavisi ve estetik alanlarıyla başlayan sağlık turizminde çıta yükseldi. Antalya sağlıkta bir umut kapısı oldu. Onkoloji ve organ nakli alanı ise başı çekiyor

Yüz nakli, kol ve bacak nakilleri derken, Antalya'nın sağlık dünyasında bilinirliği arttı. Saç ekimi, diş, göz tedavisi ve estetik alanlarıyla başlayan sağlık turizminde çıta yükseldi. Antalya artık umut yolculuğu ile gelip çare arayan hastaları ağırlıyor. Şehre dünyanın dört bir yanında hasta geliyor. Ağırlık ise Ortadoğu ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler'de.

ONKOLOJİ VE ORGAN NAKLİ
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Akdeniz Temsilcisi Dr. Ferhat Kayan, Türkiye'nin son yıllarda sağlık turizmi alanında geçirdiği aşamaları anlattı. Sağlık turizminin saç ekimi, estetik, diş ve göz tedavileri ağılıklı olduğunu vurgulayan Kayan, "Ancak son yıllarda özellikle onkoloji ve organ nakilleri gibi daha hayati konularda da gelen hastaların sayısı arttı" dedi.

BÖLGENİN ÖNÜNDE
Son 10 yılda çok ciddi sağlık tesisi yatırımlarının yapıldığını anlatan Kayan, "Bölgemizdeki ülkelerin çok önündeyiz. Özellikle onkoloji ve organ nakilleri alanında çok ilerledik. O nedenle Ortadoğu ülkelerinden, Türki Cumhuriyetlerden, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden ve bazı Kuzey Afrika ülkelerinden tedavi için geliyorlar" dedi.

YURTDIŞI OFİSLERİ
Birçok özel hastanenin yurtdışında ofis de açtığını anlatan Ferhat Kayan, "Belirli dönemlerde buradan akademisyenler gidiyor ve o ofislerin olduğu şehirlerde konferans veriyor. Burada daha önce tedavi ettiği hastayı yeniden görüyor. Hasta görüyor" ifadelerinde bulundu.

SIRMA SAÇLI DÖNÜYOR
Türkiye'nin özellikle saç ekiminde bir numara olduğunu ifade eden Kayan "Özellikle Arap ülkelerinden ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinden geliyorlar. Dışarıda 7-8 bin dolara yapılan olay, 3 bin dolara yapılıyor. Saç ekimi için paket turlar oluşturulmuş durumda. İki haftalık tatil sonrası saç şikayetiyle geldiği Türkiye'den ülkesine gür saçlarıyla dönüyor" ifadesini kullandı.

ANTALYA'NIN PAYI
Sağlık turizminde kişi başı gelirin ortalama 7-8 bin dolar olduğunu ifade eden Ferhat Kayan, "Yani normal turizmin neredeyse 10 katı bir gelir bırakıyor. Medikal turizmin yanı sıra, termal, yaşlı turizmi, engelli bakımı gibi alanlarla birlikte sağlık turizmi geliri yıllık 4 milyar doları geçti. Antalya'nın payı yüzde 10-12 seviyesindedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'ya umut yolculuğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN