Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alanya Belediyesi'ne yargıdan ders

Giriş Tarihi: 30.3.2016
Alanya Belediyesi'ne yargıdan ders

Alanya Belediyesi'nin bir işhanının çatısında sokak kedilerini beslediği için Mehmet Ergun adlı vatandaşa kestiği cezayı mahkeme iptal etti

Alanya Belediye Zabıtası'nın, Alanya Hayvanlar Eşittir Yaşam Derneği Başkanı Mehmet Ergun'a ceza yazmasına mahkeme 'dur' dedi.

YAVRU İKEN ALMIŞ
Antalya'nın Alanya ilçesinde MHP'li belediyenin uyguladığı cezalar bir bir yargıdan geri dönüyor. Yaptığı ilginç uygulamalar ile halkı canından bezdiren Alanya Belediyesi'ne yargı 'dur' demeye devam ediyor. Daha önce Alanya Belediyesi Zabıtası'nın bir apartmana komple uyguladığı 'çöp' cezası ile Büyükşehir Belediyesi adına hizmet veren bir kamyonete kestiği 'moloz döktün' cezası mahkemeden dönerken bu kez de kedi besleyen vatandaşa yazdığı ceza iptal edildi.

KEDİLER BELEDİYEDEN
Zabıta'nın 3 Kasım 2015'te işyerinin çatısında kedi besleyen Alanya Hayvanlar Eşittir Yaşam Derneği Başkanı da olan hayvansever Mehmet Ergun'a 208 lira ceza yazması mahkemelik oldu. Ergun, Alanya Sulh Ceza Hakimliği'ne 18 Kasım 2015 tarihinde yaptığı başvuruda, 500 metrekarelik alanda 6 kadar kimlikli kedi beslediğini, Alanya İlçe Tarım Müdürlüğü'nden besleme ve bakım alanında kontrol edilmesini istediğini ancak zabıtanın gelerek ceza yazdığını belirtti. Ergun itiraz dilekçesinde, çatıda beslediği kedileri belediyeye ait kedi evinden yavru iken alarak büyüttüğünü vurgulayarak, kedi beslediği binanın ikamet amaçlı kullanılmadığını, belediye statüsünde işhanı olan yerin belediye meclis kararlarında adı geçmediği için cezanın iptal edilmesini talep etti. Karara itiraz eden Alanya Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü ve Belediye Avukatı Necla Vural aracılığı ile, "Alanya Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Çalışma Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 74. Maddesine göre 'dövmek, eziyet etmek, hayvan oynatmak ve dövüştürmek yasaktır. İkamet amaçlı kullanılan apartman ve sitelere ait ortak mekanlarda veya çatılarda tüm kat maliklerinin muvafakati olmadan evcil hayvan beslemek yasaktır' denildiğini, itiraz eden Mehmet Ergun'un binanın ortak kullanım alanında, tüm kat maliklerinin muvafakati olmadan kedi beslediğinden hakkında tutanak tutulduğu, cezai işlem uygulandığını, verilen kararın hukuka uygun olduğunu belirterek itiraz reddine karar verilmesini" diye itiraz etti.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ
Alanya Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Aysel Menekşe, hayvan beslenilen yerin işhanı olduğunun anlaşıldığını, bu yerin ikamet amaçlı kullanıldığına dair aksi yönde bir delil olmadığı için Ergun'un itirazını yerinde görerek verdiği kararda, "İdari para cezasının usul ve yasaya aykırı olduğundan kaldırılmasına" ifadelerine yer verdi.

BUNLAR HAYVAN DÜŞMANI
Mahkemenin verdiği kararı çok sevinçle karşıladığını belirten Ergun, "Benim itirazım paranın miktarına değil. Belediyeden yavru iken alıp büyüttüğüm kedilere kimseye zarar vermememize rağmen yaşam hakkı tanınmaması içindi. Zaten kendi aldıkları karara mahkemede itiraz ederken bile çelişkiye düştüler. Bu ülkede bir cami imamı kedilere şefkat gösterirken bir belediyenin yaşam hakkı tanımaması son derece düşündürücü. Zaten daha önce bu konularda STK'lar tarafından hayvanlara kötü muamelede tescilliler. Bu ülkede adalet var ki bunlara gereken cevap verildi" dedi. Daha önce hayvan hakları konusunda hukuksal anlamda 3'üncü şahıslarla ilgili çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Ergun, "İki hayvan için yaptığımız demokratik eylemin ardından belediyenin bize karşı baskısı başladı. Biz hukuksal mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu kararın önemi, bu alanda Alanya Belediyesi'ne karşı kazanılan ilk dava olmasıdır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alanya Belediyesi'ne yargıdan ders
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN