Tarihe sihirli dokunuş

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Tarihe sihirli dokunuş

Fethiye’de atık malzemelerle tarihi binaların maketlerini yapan iç mimar Hilal Chouman, adeta tarihi Kayaköy’ün tanıtım elçiliğini yapıyor

Fethiye'de yaşayan iç mimar Hilal Chouman, Kayaköy Mahallesi'ndeki atölyesinde plastik, karton, strafor, cam ve metal atıklarla ağırlıklı olarak Kayaköy Ören Yeri'ndeki tarihi yerlerin maketlerini yapıyor. Geçmişi milattan önce 3 bin yılına uzanan Kayaköy'deki ev, kilise ve şapellerin atık malzemelerle yapılan maketleri, bölgeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor. Kayaköy'deki tarihi yerlerin yanı sıra ülkenin farklı yörelerindeki tarihi taş köprüler, 'un Balat semtindeki tarihi evler, Kız Kulesi ve Galata Kulesi'nin de maketlerini yapan Chouman, Kayaköy Örenyeri'nin de tanıtımına katkı sunmaya çalıştığın söyledi.

TANITIMA DESTEK ŞART
Çöpe atılan cam şişeler, konserve kutuları ve çam kozalaklarına da şekil vererek hediyelik eşyaya dönüştüren Hilal Chouman, "Kayaköy'de sanatın eksik olduğunu fark ettim ve çalışmalarımı bu yönde yapmaya karar verdim" dedi. Kayaköy'ün tanıtımının yetersiz olduğuna dikkati çeken Chouman, "Kayaköy ile ilgili fazla bir tanıtım yok. Yakında gerçek bilgilerin yer aldığı broşür hazırlayacağız" dedi.

4 AYDA TAMAMLANIYOR
Hilal Chouman, ince işçilikle yaptığı maketleri, büyüklüğüne göre bir hafta ile 4 ayda tamamladığını anlattı. Kayaköy simgelerini magnet haline dönüştürüp bölgeye gelen ziyaretçilere sattıklarını ancak büyük çaptaki maketleri satmadığını anlatan Chouman, "Çünkü onlar, bölgenin tanıtımı amacıyla yapıldı ve yenisini yapmak çok uzun zaman alıyor" ifadelerini kullandı.

ENGELLİLERE DE ÖĞRETECEKLER
Hilal Chouman, uğraşına engellileri de dahil etmeyi hedeflediğini kaydetti. Plan aşamasındaki proje ile engelli bireylere de maket yapmayı öğreteceklerini vurgulayan Chouman, "Engellileri sanatla bir araya getirerek topluma kazandırmaya çalışacağız ancak bu konuda desteğimiz yok. Herkesten destek bekliyoruz. Bunu sadece Kayaköy olarak değerlendirmeyeceğiz. 'deki tarihi yerlerin hepsinin maketini yapmak gibi bir düşüncemiz var" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe sihirli dokunuş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN