cilere çifte piyango

işletmelerinin borçlarını erteleyen düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilirken kapsamı da genişledi

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Turizmcilere çifte piyango
Rusya ile gerilim, çevre ülkelerdeki gelişmeler nedeniyle zor günler yaşayan sektörü nefes alacak. Turizm işletmelerinin borçlarının ertelenmesine yönelik düzenleme Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilirken kapsamı da genişledi. Turizm işletmelerinin bu yıl ödemesi gereken kira, irtifak hakkı, kullanma izni bedellerine ilişkin borçlarının ödeme süreleri bir yıl ertelendi. İşletmeler üç yılda üç eşit taksitle zam, faiz uygulanmadan ödeme yapabilecekler. Düzenleme öncesi ödenen bedel istenirse iade edilebilecek.

500 MİLYON LİRALIK DESTEK

Hükümet, bu yıl turizmde beklenen daralma nedeniyle sektörün elini rahatlatmak için yeni adımlar atmaya devam ediyor. Turizm sektörüne 225 milyon liralık destek, 288 milyon liralık da borç erteleme imkânı sağlandı. Turizm Planı kapsamında verilen sözler de hızlı bir şekilde yaşama geçiriliyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasa tasarısı kapsamında turizm işletmelerinin 2016 yılı kira ve tahsis borçlarının ertelenmesine yönelik madde kabul edildi. Böylece, üzerinde konaklama amaçlı turizm tesisi yapılmak üzere kamu arazisi tahsis edilen yatırımcılar, işletmeciler kullanma izni verilip verilmediğine bakılmadan bu yıla ilişkin kira, izin bedeli, izinsiz kullanımdan dolayı tahsil edilmesi gereken ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl erteleniyor. Ertelenen alacaklar, bu sürenin sona erdiği tarihten itibaren üç yılda ve üç eşit takside herhangi bir zam ve faiz uygulanmadan tahsil edilecek. Süresinde ödenmeyen taksitler zam ve faiz uygulanarak alınacak. Düzenlemeden önce ödenen bedel, ilgililerince talep edilmesi halinde iade edilecek. İsteyen de erteleme süresinin sona erdiği tarihten sonra tahsil edilmesi gereken bedellere mahsup edebilecek.

BANKA BORÇLARI

Hükümetin açıkladığı Turizm Acil Eylem Destek paketi ile de sektöre destek yağıyor. Türkiye'ye turist getiren A grubu seyahat acentelerine kredi garanti fonu teminatı ile kredi kullanma imkânı getirildi. Ödemelerde sorun yaşanması durumunda sektörün banka borçlarının da yeniden yapılandırılması öngörülüyor. Terör ve doğal afetler nedeniyle ödeme güçlüğü yaşayan işletmelere uygulanan yeniden yapılandırma, ihtiyaç duyulduğunda turizm işletmelerine de uygulanacak. Bu kapsamda, bakanlık belgeli yatırım, işletme ve seyahat acentelerinin kullandığı kredilerin geri ödemelerinin ötelenmesi ya da yeniden yapılandırmasında kolaylık sağlanacak. Belli miktarda döviz getirenler ihracatçı sayılırken, uçuş başına da 6 bin dolar destek veriliyor.

400 BİN TURİST GETİREN YAŞADI

Paket kapsamında destekten yararlanacak firmalar için turist getirecekleri ülke sayısı 26'ya çıkarıldı. Kredi başvuru tarihinden önceki yıl en az 400 bin turist getiren 'A Grubu' turizm acentelerine kredi garanti fonunun kefalet desteğiyle 100 milyon liraya kadar kredi kullanma imkânı sağlanıyor. Çevreye duyarlı konaklama tesisi belgeli işletmelere verilen mevcut enerji desteğine ek olarak, su, atık su ve katı atık bedellerinde, bulundukları bölge itibarıyla en düşük tarife uygulanacak. Aradaki fark Hazine tarafından karşılanacak.

İLK TAKSİT 2017'DE

İşletmelerin eski borçları ile gecikme zamları, düzenlemeden sonra 4 ay içinde başvurma koşuluyla ilk taksit 2017'nin eylül ayında başlayacak. Diğer taksitler de bir yıl sonraki eylül ayında ödenecek ve gecikme zammı ile faiz uygulanmadan 3 taksitte ödenecek. Yararlanmak isteyen borçluların dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmaları koşulu aranacak. Düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce tahsil edilen tutarlar iade edilmeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizmcilere çifte piyango
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN