Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrikte uzaktan kumanda dönemi

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Elektrikte uzaktan kumanda dönemi

Akdeniz CLK, uzaktan takip sistemi olarak bilinen SCADA'yı hayata geçiriyor. Vatandaş kesintiden rahatsız olmasın diye çalışmalar saatlerinde yapıldı

Antalya, Isparta ve Burdur'da elektrik dağıtım hizmetini sunan Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ, uzaktan veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA'yı hayata geçiriyor. Sistem devreye girdiğinde dağıtım şebekesi uzaktan izlenip, kumanda edilebilecek. Merkez ofiste kurulan SCADA kumanda merkezinde enerji kesintilerine anında müdahale edilecek.

162 NOKTANIN 103'Ü TAMAM
SCADA alt yapı çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. Bölge genelinde hatların birleştiği 162 düğüm noktası belirlenirken, bu noktaların 104'ü sisteme bağlandı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Yiğit, Mayıs ayı itibariyle 162 düğüm noktasının da sisteme bağlanacağını açıkladı.

KESİNTİLER GECE YAPILDI
Murat Yiğit, alt yapı çalışmalarının elektrik kesintilerinden vatandaşların rahatsızlık duymaması amacıyla saatlerinde yapıldığını, Antalyalılara rahatsızlık vermeden altyapının büyük bölümünü tamamladıklarını anlattı. Kumanda merkezinde sistemin 24 saat kesintisiz izlendiğini söyleyen Yiğit, kumanda merkezi ile saha ekiplerinin koordineli çalışacağını kaydetti.

ARIZALARA UZAKTAN MÜDAHALE
Sistemin elektrik arızalarına müdahalede zaman kaybını minimize edeceğini ifade eden Murat Yiğit, "Bir kesinti ihbarı alındığında, ekibin çıkması, oraya intikali ve müdahalesi belli bir süre alıyor. Uzaktan müdahale ile çözülebilecek sorunlar için bu zaman kaybından kurtulacağız. Ayrıca arızalı olan hangi kısım diye araştırmaya da gerek kalmadan, sistemden arızalı bölümü görerek müdahale edilebilecek" şeklinde konuştu. Yiğit, ayrıca aşırı yüklenmelerde arıza öncesi önlem alınarak arıza sayılarının düşeceğini sözlerine ekledi.

KAYIP KAÇAK DÜŞÜK
Kayıp-kaçakla mücadeleyle ilgili de bilgi veren Yiğit, "Bölgemizde kayıp-kaçak oranı ortalamasının altında. Türkiye ortalaması yüzde 14-15 seviyesinde. Bölgemizde yüzde 10'un altında" dedi. Bölgedeki bu oranın yapılan çalışmalarla düştüğünü ifade eden Yiğit, "Özelleşmenin gerçekleştiği 2013 yılında kayıp kaçak oranı yüzde 11.32'ydi. Yüzde 10'un üzeri kayıp-kaçak yüksek bant olarak kabul ediliyordu. Biz yüksek bantta yer alıyorduk. 2014'te bu oran yüzde 8.5'e kadar geriledi. 2015'te yüzde 8'e düştü. Artık kayıp-kaçak oranında orta ve düşük bant seviyesindeyiz. Gelecek yıllarda da bu rakamı daha aşağıya çekmek için teknolojik yatırım yapacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrikte uzaktan kumanda dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN