Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tezgahlar devletten dokuma kadınlardan

Fethiye yöresi halı ve kilimleri, açılan kurs sayesinde yaşatılıyor. Tezgahı devlet veriyor, kadınlar halı ve kilim dokumayı öğrenip stres atıyor. Kursiyerler arasında yabancılar da var

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Tezgahlar devletten dokuma kadınlardan
Yüzyıllardır kuşaktan kuşağa aktarılan, kadınların el tezgahlarında el emeği ve göz nuruyla dokudukları halı ve kilimler, Halı Dokuma Kursu'na katılan kadınlarca yeniden hayat buluyor. Fethiye Kaymakamlığı Kültür ve Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün ortaklaşa açtığı Halı Dokuma Kursuna katılan 17 kadın, Fethiye yöresine ait 'Kaya halısı' ve 'Fethiye Kilimi' ile Milas yöresine ait 'Milas Halısı' örneklerini dokuyor.

KÜLTÜR YAŞATILIYOR
Halı desenleme ve dokuma konusunda da eğitim alan kursiyerler, kök boyası ile boyanmış ipleri dokuma tezgahlarında halı ve kilime dönüştürüyor. Günde yaklaşık 7 saat kursa katılan ve çoğu emekli kadınlar, adeta sanatçı titizliğiyle çalışıyor. Kurs öğreticisi Meryem Balıkçı, kurstaki amaçlarının tezgahlarda dokunan Fethiye halısını ve Fethiye kilimini yeni nesillere aktararak, bu kültürün kaybolmasını engellemek olduğunu söyledi.

KAZAK KURSİYER VAR
Balıkçı, "Amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. Halı dokumaya olan ilgi artarak devam ediyor. Kaya Halısının yanında bu sene kilim kursu da açıldı. Muğla yöresine has halı ve kilim kursuna devam ediyoruz. 17 kursiyerimiz var ve çok memnun. Çünkü hem kültürümüzü yaşatıyoruz hem de kursa katılanlar kendi çocuklarına, torunlarına bu kültürü anlatıyor" dedi. Kursa, 'dan gelip Fethiye'ye yerleşen Maria Zhulzenova da katılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tezgahlar devletten dokuma kadınlardan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN