Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekrarlayan gebelik kayıpları incelenmeli

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ünlü, düşükle sonuçlanan gebeliklerin tekrarlanması halinde araştırılması gerektiğini söyledi

Giriş Tarihi: 8.4.2016
Tekrarlayan gebelik kayıpları incelenmeli
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Güray Ünlü, klinik olarak tanısı konan gebeliklerin yüzde 15'inin düşükle sonuçlandığı bilgisini vererek yüzde 1'den fazla hastada ise düşük sayısının 3 ve üçten fazla olduğunu söyledi. Gebelik kaybı yaşayan bir hastada, aileden sevilen birinin kaybı gibi bir duygu-durum oluşacağını belirten Uzm. Dr. Ünlü, "Hasta kendini suçlayabilir. Ancak bu düşük nedenlerinin hiçbiri, kadının kendi başına aşabileceği ve dikkatiyle çözümlenebilecek nedenler değildir" diye konuştu.

TOPLAM SAYI ÖNEMLİ
Tekrarlayan düşüklerde 2 veya 3 kez düşük yapmış olmanın araştırma nedeni oluşturacağı bilgisini veren Uzm. Dr. Ünlü, "Bu gebelik kayıplarının ard olması zorunluluğu yoktur. Doğurganlık hayatındaki toplam düşük sayısı önemsenmelidir. Tekrarlayan düşük öyküsü olan çiftler birlikte ve yeterli ayırarak sorgulanmalıdır. Çiftlerin gebelik kayıpları konusunda eğitilmesi önemlidir. Bu eğitimde genetik anomaliler, hormonal eksiklikler, enfeksiyona bağlı nedenler, savunma sistemiyle ilgili nedenler, rahim anomalileri, genetik pıhtılaşma hastalıkları ve potansiyel toksinlerden bahsedilmelidir. İlk üç ay düşüklerde ana neden, genetik ve bebeğe ait anomaliler olabilir.

ANOMALİ HALİ FARKLI
Ölü doğum ve anomalili bebek öyküsü olan hastalarda, düşük sayısına bakılmaksızın genetik inceleme gerekliliği doğar. Ama rahim ağzı yetmezliği ve rahim anomalilerinde genetik testler çok gerekmeyebilir. Myomlar tekrarlayan düşük nedeni olabilir. Yine rahim içi yapışıklıklar düşük yaptırabilir. Savunma sistemiyle ilgili hastalıkların çoğu tedavi edilebilen düşük nedenlerindendir" diye konuştu.

KALITSAL PIHTILAŞMA
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının son yıllarda daha çok ilgilendiği konulardan birinin de kalıtsal pıhtılaşma hastalıkları olduğunu belirten Ünlü, "Özellikle birden fazla bölgede pıhtılaşma problemi olan hastaların bebek kayıpları daha çok olur. Ayrıca bu pıhtılaşma problemlerinin gebelik takiplerinde de sıkıntı yaratabileceğini biliyoruz. Bu pıhtılaşma problemini keşfedebilmek için genetik testler yapıyoruz" dedi.

NEDENLERİ ÇOK ÇEŞİTLİ
Gebelik kaybı nedenlerinin çok çeşitli olduğunu hatırlatan Ünlü, "Dolayısıyla bu tür hastalarda nedene özgü yaklaşım önem arzetmekte. Yaşanan kayıplarda ailenin çok travmatize olmadan yola devam edebilmesi için aileye destek çok önemli. Çünkü; annenin, bebeği taşımak ve bu konuda tek konak olmak gibi bir sorumluluğu var. Yaşananların nedenini anlayarak ve ısrarlı bir şekilde araştırarak yola devam etmek gerekiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekrarlayan gebelik kayıpları incelenmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN