Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hakim karşısındalar

merkezli FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi. Operasyon sonrası 3 aile örgüt üyelerinden şikayetçi oldu. 20 kişinin ise arandığı öğrenildi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Hakim karşısındalar
Antalya merkezli İzmir, İstanbul, Sakarya, Muş, Bursa ve Şanlıurfa olma üzere 7 ilde yapılan FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 23 kişi adliyeye sevk edildi. Aynı dosya kapsamında il imamı ise aranıyor. Operasyon sonrası 3 aile de örgütten mallarına el koyulduğu gerekçesiyle şikayetçi oldu. Antalya'da aynı operasyon kapsamında aralarında ünlü bir alışveriş merkezi sahibi H.Ü ile birlikte 20 kişi aranıyor.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR
Operasyonda, gözaltına alınan ve aralarında işadamları ile dernek yöneticilerinin de bulunduğu 23 kişiden 20'si 4 gün boyunca poliste ifade verdi. Bu kişiler kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Sanıkların birçoğu birbirlerini suçlarken büyük bölümü ise 'ye kaçan zanlıları suçladı. Zanlılardan 3 kişi ise poliste susma hakkını kullanarak savcılıkta ifade vereceğini söyledi. Emniyetteki ifadelerinin ardından 23 kişi, 'Terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne yönetici olmak, nitelik dolandırıcılık ve terörün finansmanını sağlamak' suçlaması ile adliyeye sevk edildi. Sabah 07.00 sularında adliye getirilen zanlılar geniş güvenlik önlemleri altında içeri alındı.

3 AİLE ŞİKAYETCİ OLDU
Operasyonda gözaltına alınan zanlıların geçen yıl Haziran ayında düzenlenen operasyonda polis tarafından evraklarına el koyulan Rasanet Gençlik Vakfı aracılığı ile FETÖ/ PDY'ye yardım ve bağış üzerinden para ile mal aktardıkları iddia edildi. Örgüt üyelerinin örgüte para aktarmak amacıyla mahallelerde hasta ve yardımsever işadamı avına çıktıkları, ölümcül hastalara dünya ve ahret konularında imamlar aracılığı ile propaganda yapıp telkinde bulunarak mal ve paralarını ele geçirdikleri, daha sonra da FETÖ/ PDY'ye aktardıkları ortaya çıktı. Bu durumun, ölen hayırseverlerin mirasçılarının haberi olmadan yapıldığı ortaya çıktı. Malları ellerinden giden 3 aile ise operasyonun ardından polise başvurarak şikayetçi oldu ve el konulan mallarının geri verilmesini istedi.

20 KİŞİ ARANIYOR
KOM ekiplerinin aynı operasyon kapsamında Antalya İl İmamı olarak bilinen Avukat Hasan Tarık Şen ile birlikte 20 kişinin arandığı bildirildi. Bu kişilerin büyük bir kısmının ABD'ye kaçtığını da tespit edildi. Arananlar arasında Antalya'da ünlü bir AVM sahibi H.Ü. ile petrol istasyonu sahibi İ.A. gibi kişilerin olması dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakim karşısındalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN