Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizden biri oldular

El Ele Yardımlaşma Derneği, mültecilere kucak açtı. 8 yıl önce Sudan’dan gelen ailenin her türlü ihtiyacını karşılayan dernek genç mültecilere de el sanatları alanında eğitim veriyor

Giriş Tarihi: 11.4.2016
Bizden biri oldular
'da maddi durumu zayıf kimselerin ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla kurulan El Ele Yardımlaşma Derneği, mültecilerin sorunlarına da çare oluyor. Bir çok mülteci ailenin gıda, kıyafet gibi ihtiyaçları dernek aracılığıyla karşılanıyor. 8 yıl önce Sudan'dan kaçarak Türkiye'ye sığınan 4 çocuklu ailenin her türlü ihtiyacı dernekten karşılanıyor. Anne Hayriye Muhammed dernek bünyesinde çalışıyor.

ONLARA SAHİP ÇIKILMALI
Geçen yıl El Ele Derneği ve Genç Bilişim ve Yönetişim Derneği ile ortaklaşa yapılan Kültür Elçileri Projesi dahilinde 100 mülteci gence el sanatları dalında eğitim verildiğini belirten El Ele Yardımlaşma Derneği Başkanı Canan , "Proje çok başarılı oldu. Kendi ürettikleri eşyaları sattılar. Türkiye'de bir mülteci sorunu ve bu sorunun çözümü için elbette maddi desteğe ihtiyaç var. Şu an 400 bin nüfusluk Isparta'da 4 bini aşkın mülteci var. Biz de buradan bir mülteci bin ensar diyelim. Yani bir aile bir mülteciye sahip çıksa bu iş çözülür diyoruz" dedi. Mülteci ailelerin Türkiye'ye her şeylerini geride bırakmış şekilde geldiklerini kaydeden , "Bize başvuran tüm mülteci ailelere maddi ve aynı anlamda destek olmaya çalıştık. Amacımız sosyal farkındalık oluşturmak. Bir çok ailede bir erzak konusunda maddi olarak mültecilere destek sağlayabilir" diye konuştu.

AYDIN'A 'ANNE' DİYOR
Dernek Başkanı Aydın'a 'anne' diye hitap eden Hayriye Muhammed, kocası Cuma Abdullah çocukları Zeynep 10, Sara Cuma 5, Amina 12 ve Muhammed'le 9 birlikte 8 senedir Isparta'da sığınmacı olarak yaşamını sürdürüyor. İlk geldiğinde çok zorluklar yaşadığını belirten Hayriye Muhammed, "2008 yılında Sudan'dan geldim. İlk geldiğimde çok zorluk yaşadım. Evim yoktu. Hiçbir şeyim yoktu. Annem bana yardım etti. 8 senedir bana bakıyor. Onu çok seviyorum. Tek sıkıntımız çocuklarımızın okulda sorun yaşaması" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizden biri oldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN