Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e destek destek üstüne

Zor durumdaki sektörüne devlet destek üstüne destek açıklıyor. Son olarak sektör için istihdam desteği paketi açıklandı

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Turizme destek destek üstüne
de zor bir yıl öngörülen Antalya'da sektörün beklediği istihdam desteği de belli oldu. İstihdam destek paketiyle gelen en önemli yenilik, sezonluk çalışan personeli ilgilendiriyor. Yeni paketle 9 ay çalışan, 3 ay sözleşmesi askıya alınan turizm çalışanlarının, askıdaki 3 aylık sigorta primleri ve maaşları devlet tarafından karşılanacak. Turizm personeli kış aylarında da evine ekmek götürebilecek.

5 BAŞLIKLI DESTEK
Turizm sektöründe çalışanların istihdam ve eğitimine yönelik beş maddeden oluşan istihdam destek paketini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal birlikte açıkladı. Paket, istihdam ve eğitimi desteklemenin yanı sıra sektörde yabancı çalışanlardan yeni e gireceklere kadar birçok alanda düzenleme içeriyor.

ANTALYA'DA 31 BİN KİŞİ
Paketle ilgili bilgi veren Bakan Soylu, 31 bin 619'u 'da olmak üzere, 2015'te Antalya ve Muğla'da konaklama sektöründe çalışan 44 bin 753 kişinin 9 ay çalışıp, 3 ay askıda tutulduğunu belirterek, yeni düzenlemeyle bu çalışanların 12 ay maaş almasının önünün açılacağının altını çizdi. Soylu, "Bu çalışanlar eğer bu yıl da 9 ay boyunca çalışabilme kabiliyetine sahip olursa, biz bunların hem sigorta primlerini hem de maaşlarını ödeyeceğiz" dedi. Soylu, 260 milyon lira kaynak ayrılan program kapsamında, kış aylarında çalışanlara yönelik işverenler tarafından mesleki eğitim veya yabancı dil eğitimi verileceğini ifade etti.

TANITIM PERSONELİ
Bir diğer yeni düzenleme ise havalimanlarına ile müze ve ören yerlerinde yabancı dil bilen personelin istihdam edilmesi olacak. Bakan Soylu, Antalya ve Gazipaşa havalimanları da dahil olmak üzere 8 havalimanında bin 200 kişinin istihdam edileceğini açıkladı. Bu personelin Türkiye'ye gelen turiste yönlendirme yapacağını ifade eden Soylu, program için 14 milyon 544 bin lira kaynak ayrıldığını duyurdu.

YABANCI İŞÇİ DÜZENLEMESİ
Paket kapsamında turizmde yabancıların çalışma izinlerinde de kolaylıkların sağlanacağını vurgulayan Soylu, "İşverenlerin yabancılara ödeyecekleri ücretler ile SGK'ya ödemekte oldukları prim miktarları üçte bir oranında indirilecek" dedi. Soylu, bu desteğin turizm seyahat acenteleri, belgeli tatil köyleri, turizm-animasyon organizasyon firmaları ve müstakil eğlence yerlerini kapsadığını sözlerine ekledi.

DENKLEŞTİRME
Yeni pakette turizmde mevsimliğin önlenmesi, tecrübeli ve nitelikli personelin sürekli istihdam edilmesi için de denkleştirme uygulanmasının önü açıldı. Bakan soylu, denkleştirme süresinin 4 aya çıkartıldığını, bu sürenin toplu iş sözleşmeleri ile altı aya kadar arttırılmasına imkan sağlandığını söyledi. Soylu, yoğun çalışılan yaz ayları ile çalışılmayan kış ayları arasında denkleştirmenin yapılabileceğini aktardı.

SEKTÖREL EĞİTİMLER
Turizm sektörüne nitelikli iş gücü yetiştirilmesinin de paketin maddeleri arasında olduğunu belirten Soylu, mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları ile turizm işletmelerinde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün işverenlerle birlikte yetiştirilmesinin desteklendiğini söyledi. Otel ve konaklama yerlerinde geçen yıl 3 bin 156 kişiye iş başı eğitim verildiğine işaret eden Soylu, bu yılın sonuna kadar yaklaşık 15 bin kişinin işbaşı eğitim programlarından faydalanmasının planlandığını kaydetti.

YERLİ TURİZMDE YÜZDE 25 ARTIŞ
Bakan Mahir Ünal ise destekler için yaklaşık 2 aydır çalıştıklarının altını çizerek, sadece turizm sektörüne yönelik kamu yararı olan çalışma modeli getirdikleri için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na teşekkür etti. Bu dönem sektör temsilcileriyle erken rezervasyona önem verdiklerini vurgulayan Ünal, "Yerli turistlerimizin erken rezervasyon oranları bu yılın ilk 3 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi. Şu an itibarıyla 4 milyon civarında bir sayıya ulaştı" diye konuştu. Ünal, yurt dışı rakamlarının ise Nisan ayından itibaren, son dakika satışlarıyla netleşeceğini ifade etti. Paketin açıklamasının ardından Soylu ile Ünal, iki bakanlık arasındaki protokolü imzaladı.

ÜÇÜNCÜ DESTEK PAKETİ
Daha önce açıklanan seyahat ve konaklama sektörlerine yönelik destek paketleri dolaylı olarak istihdama da katkı sağlıyordu. Ancak açıklanan son destek direkt olarak istihdama yönelik oldu. İlk destek seyahat alanına gelmişti. Eylül ayına kadar yurtdışından ülkeye turist getiren tüm uçaklara 6 bin dolarlık yakıt desteği ve acentelere 100 bin TL'lik kredi imkanı gibi desteklerin ardından bir sonraki paketten konaklama sektörü aslan payını almıştı. Yarım milyar lirayı aşan hibe ve kolaylık içeren paketle, sektörün borçları bir yıl ertelenerek 3 yıl taksitlendirilmişti.

TURİZM SEKTÖRÜ UMUTLU
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, "Açıklanan paket beklentilerimizden bir tanesiydi. Kıyı bölgeleri ve resort tesisler gibi mevsimlik tesislere yönelik önemli düzenlemeler var. Çok anlamlı bir destek. Hükümetimize teşekkür ediyoruz" dedi. Açıklanan destek paketlerinin gelişmeye de açık olduğunu anlatan Ayık, "Diyaloga açık bir ortam var. Bu son derece olumlu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizme destek destek üstüne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN