Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yaşamı Expo’lanacak

’nın uzun yıllar peşinde koştuğu rüya proje gerçeğe dönüştü. EXPO 2016 Antalya, 22 Nisan akşamı düzenlenecek törenle kapılarını açacak

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Antalya yaşamı Expo’lanacak

Türkiye'nin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olan EXPO 2016 Antalya, 22 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak. EXPO alanında ilk ağaç Ocak 2014'te düzenlenen bir törenle dikilirken, o tarihten bugüne kadar çalışmalar hız kesmeden devam etti. Bin 121 dönümlük alanda kurulan EXPO 2016 alanında çalışmalar tamamlanırken, artık son rötuşlar yapılıyor.

51 ÜLKE BAHÇE AÇACAK
EXPO 2016'da bahçe açacak ülke sayısı da rekor seviyeye ulaştı. İngiltere'den Güney Afrika Cumhuriyeti'ne, İtalya'dan Güney Kore'ye kadar 51 farklı ülke, bahçecilik kültürlerini tanıtmanın yanı sıra kendilerine has mimari özellikleri bahçelerinde sergileyecek. EXPO 2016 , bu anlamda kültürlerarası bir buluşma noktası olacak.

TAM BİR EĞLENCE PARKI
'Çiçek ve Çocuk' temalı EXPO 2016 Antalya alanı, hem çocuklar hem de büyükler için tam bir eğlence parkı olacak. Kongre , Biyoçeşitlilik ve Müzesi, EXPO serası, amfitiyatrolar, kır aktivite alanı, çocuk adası, kültür ve sanat sokağı gibi alanlarda; ulusal ve uluslararası konserler, dans gösterileri ve müzikaller, çocuk tiyatroları, ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlar, interaktif çocuk atölyeleri, milli ve özel gün etkinlikleri, Ramazan ayı etkinlikleri, lunapark, sokak eğlenceleri ve geleneksel çocuk oyunları gerçekleştirilecek.

EN BÜYÜK KONGRE MERKEZİ
EXPO 2016 Antalya altı ay süreyle ziyaretçi kabul edecek. Organizasyon sonrası da bitki zenginliği ve yapılarıyla Antalya'nın kalıcı bir mirası olarak yaşayacak ve yeni bir cazibe merkezi olacak. En önemli kazanımlardan biri de alanda yapımı tamamlanan kongre merkezi olacak. Ana salonu 5 bin 3, toplam kapasitesi 6 bin 500 kişilik olan kongre merkezi, son teknoloji altyapı sistemleri ile Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler içerisinde en önemli kongre merkezlerinden biri olarak hizmet vermeyi sürdürecek. Kongre merkezi, 2-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün 30'ncu Avrupa Bölge Konferansı'na da ev sahipliği yapacak. Kongreye, 54 ülkenin tarım bakanları katılacak.

TOPKAPI VE AYASOFYA
Sergi alanında en çok gezilecek ve en çok fotoğraf çektirilecek alan olmasına kesin gözüyle bakılan diğer cazibe alanları ise Ayasofya Şadırvanı'ndan esinlenilen 'Osmanlı Bahçesi', Topkapı Sarayı avlusundan esinlenilen 'havuz ve su yolu' ile 'selsebil ve çeşme', Yedikule'deki 2'nci Mahmud çeşmesinden esinlenilen 'eğrisel çeşme ve bitişiğindeki duvarlar', Topkapı Sarayı'nın bahçesindeki güneş saatine bakılarak yapılan 'güneş saati', 'lahana ve bamya sütunları' olacak.

700 BİN BİLET SATILDI
Hem resmi internet sitesinden hem de AVM'lerde kurulan standlarda bilet ve sezonluk kart satışları sürerken, bugüne kadar 150 bini sezonluk olmak üzere toplam 700 bin bilet satıldı. Kampanya ile bilet ve sezonluk kartlar için sunulan indirimli fiyatlar 23 Nisan'a kadar devam edecek. Açılış tarihinden itibaren 60 lira olacak bilet fiyatı, kampanya kapsamında 20 liraya satılıyor. Gazi, gazi yakını, şehit yakını, engelliler ücretsiz giriş yapabilecek. Kampanya bitimine kadar satılan bilet ve sezonluk kart sayısının 1 milyonu aşması bekleniyor. Hollanda Tayland ve Almanya'da gerçekleşen son 3 botanik temalı EXPO'da ziyaretçi sayısının 2.6 milyon ile 3 milyon arasında değiştiği düşünüldüğünde, daha kapılarını açmadan 1 milyon bilet sayısına yaklaşılmasının önemi daha iyi anlaşılıyor.

KENTİN YENİ SİMGESİ
Tasarımı Antalya'nın simgesi olan Üç Kapılar ve palmiye ağaçlarından esinlenerek yapılanan EXPO Kulesi de Paris'e bir EXPO organizasyonunun mirası olan Eyfel Kulesi gibi Antalya'nın kalıcı sembol yapılarından biri olacak. Toplam 100.7 metre yüksekliğindeki kulenin tepesinde biri kapalı, ikisi açık üç seyir terası yer alırken, çevresini panoramik olarak seyretme imkanı sunan kule EXPO sonrasında da Antalya turizmine hizmet edecek.

600 BİN METREKARE YEŞİL ALAN
Alana, 5 milyona yakın mevsimlik çiçek dikilirken, 400 bin metrekare civarında çimlendirme yapıldı. Kaktüs ve sukkulent bitkiler bahçesi, tıbbi ve aromatik bitkiler bahçesi gibi özel koleksiyon bahçeleri de dahil olmak üzere EXPO 2016 Antalya sergi alanında 600 bin metrekarenin üzerinde yeşil doku bulunuyor. Sergi alanında 120 türde 25 bin ağaç dikilirken, alana transplantasyon yöntemiyle dikilen ağaç sayısı 2 bin 823'e ulaştı. 31 türdeki bu ağaçların yaşama oranı ise yüzde 98,6 olurken, bu ağaçlar arasında en yaşlısı ise İzmir Ödemiş Bademli Köyünden getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın toprakla buluşturduğu 945 yıllık zeytin ağacı oldu.

BİTKİ HEYKELLER
EXPO 2016 Antalya'nın en dikkat çekici bölümlerinden biri de 15 dönümlük alanda 108 bitki heykelinin yer aldığı Mozaik Kültür olacak. 700 bin adet bitkinin kullanıldığı heykeller arasında ipekböceği ve ipek yolu efsanesi, Asya'da tarım ve evcilleştirme, Asya'da pirinç ve bambu ekimi, Afrika'da hayvan koruyucu kabile Maasai, umudu sergileyen ağaç diken adam gibi temalar işleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya yaşamı Expo’lanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN