Festivali’nde büyüleyen buluşlar

Giriş Tarihi: 17.4.2016
Bilim Festivali’nde büyüleyen buluşlar

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Antalya Festivali’nde ortaokul öğrencilerinin geltirdiği robot teknolojisi ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor

İlkokul öğrencilerinden üniversite öğrencilerine genç mucitleri ortaya çıkaran Antalya Festivali'nde birbirinden ilginç proje ve deneyler renkli görüntüler oluşturuyor. Festivalde, kimi genç mucitler tasarladıkları robotları sergilerken, kimisi de insan hayatını kolaylaştırıcı icatlarını tanıtıyor. Öğretirken eğlendiren festivalde, ziyaretçiler uçurtma atölyesinde kendi uçurtmalarını yapma imkanı da buluyor.

KÜÇÜK MUCİTLER İŞ BAŞINDA
Festivalin en çok ilgi çeken projelerinden biri de Liderler Okulu 5. sınıf öğrencilerinin tasarladığı robot oldu. Orta ikinci sınıf öğrencilerinin robotik dersinde geltirdikleri sensorlu robot, ziyaretçilerin takdirini topladı. 11 yaşındaki Nehir Aybakan "Geliştirdiğimiz robota sensörler koyduk. Robotun tüm parçalarını biz birleştirdik. Çok keyifli bir çalışma oldu" dedi. Antalya Anadolu Lisesi Fizik Topluluğu'nun ziyaretçilere ses frekansını alevlerle gösterdiği şov da ilgi çeken projeler arasında. 10. sınıf öğrencisi Sezdi "Normalde ses dalgalar halinde yayılır ve çarptığı yüzeyi titretir. Kurduğumuz düzenekte tüpten boruya bir gaz geçişi sağlanıyor. Bir de asetat kağıdı var. Gitardan bas notalar çıkınca alevler yavaş yükseliyor. Ama tiz notalar çıkarsa alevlerin boyu daha çok yükseliyor. Ziyaretçilerimize ses dalgalarını alevler ile göstermek istedik" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim Festivali’nde büyüleyen buluşlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN