41 kere maşallah

Cumhurbaşkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu EXPO 2016’nın ı için gelecekleri ’da yapımı tamamlanan 41 tesisin açılışını da gerçekleştirecek

Giriş Tarihi: 20.4.2016
41 kere maşallah

Antalya, 22 Nisan'da tarihi günlerinden birini yaşayacak. Türkiye'nin bugüne kadar üstlendiği en büyük uluslararası organizasyon olan ve ana medya sponsorluğunu SABAH'ın üstlendiği EXPO 2016 'nın ının gerçekleşeceği 22 Nisan günü, Antalya hem Cumhurbaşkanı , hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu birlikte ağırlayacak.

TOPLU AÇILIŞ TÖRENİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu Antalya'ya gelişlerinde ilk olarak saat 14.30'da Kepez'deki Turgut Özal Spor Salonu yanında düzenlenecek toplu açılış törenine katılacak. İki lider toplamda 841.5 milyon lira bütçeli 41 tesisin açılışını gerçekleştirecek. 41 tesislik listede EXPO 2016 yer almazken, EXPO ile birlikte açılışı yapılan tesislerin toplam bütçesi 2.5 milyar liraya yaklaşıyor. Daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, EXPO 2016'nın toplam proje maliyetinin 1.5 milyar liranın üzerinde olduğunu açıklamıştı.

RAYLI SİSTEM
Açılışı yapılacak 41 tesisin toplam bütçesinin 410.9 milyon liralık bölümünü raylı sistem 2'nci aşama projesi ve raylı sistem araç temini oluşturuyor. Raylı sistem araç temini de dahil olmak üzere Büyükşehir Belediyesi'nin 10 projesinin toplam yatırım bedeli ise 285.7 milyon liraya ulaşıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin sadece G-20 Zirvesi ve EXPO 2016 bağlantı yollarının ve köprülerinin yapımı için harcadığı bütçe 90 milyon lirayı aşıyor.

EĞİTİM VE SAĞLIK YATIRIMLARI
Açılışlar kapsamında ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 33 milyon lira bütçeli 10 okul projesi ile 10.7 milyon liralık 100 yataklı Serik Devlet Hastanesi de yer alıyor. TEİAŞ Bölge Müdürlüğü'nün enerji iletim hattı ve trafo merkezlerinden oluşan 5 projesinin toplam bütçesi de 96 milyon lira seviyesinde. DSİ Bölge Müdürlüğü'nün ise açılışı yapılacak 4 projesinin yatırım bedeli 76.5 milyon lira olarak dikkat çekiyor.

OLİMPİYATLARI ARATMAYACAK
EXPO'nun resmi açılışı ise olimpiyat açılışlarını aratmayacak. Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği'nin (AIPH) Kongre Merkezi fuayesinde düzenleyeceği resepsiyon ile başlayacak tören Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı konuşmaların ardından konukların ülke bahçelerini ziyaretiyle sürecek. Tören, EXPO Kulesi önündeki meydana kurulan sahnede ve EXPO gölü içerisinde sergilenecek su, ses ve ışık gösterisi ile son bulacak. Liderler açılış gösterisini SABAH Şakayık Terası'ndan izleyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
41 kere maşallah
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN