Yeni ’nin öncüsü

Yeni Türkiye’nin öncüsü Antalya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte 41 tesisin açılışını yaparken ’nın hem G20 hem de EXPO2016 ile ’nin öncü şehri olduğunun altını çizdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Antalya'da 841.5 milyon TL bütçeli 41 tesisin açılışını birlikte gerçekleştirdi. Kepez Arena'nın önündeki alanda on binlerce lının katıldığı tören alanı, al bayraklarla kırmızı beyaza büründü. Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile eski bakanlar Hayati Yazıcı ve Mehdi Eker de katıldı. Açılış kurdelesini birlikte kesen heyet, açılış töreninin ardından açılışını yapmak üzere EXPO 2016 alanına, 19 kilometrelik yeni açılan 2'nci etap raylı sistem hattıyla ulaştı. Antalya'nın, 'nin göz bebeği ve bir dünya şehri olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Dünyanın tüm renklerini ve güzelliklerini Antalya'da görmek mümkündür. G20 Zirvesi ve EXPO vesilesiyle şehrimize kazandırılan bağlantı yoları ve köprüler. Havalimanından gelirken, Antalya'yı yeniden bir şantiye haline dönmüş olarak gördüm. Antalya, Belek'ten Kemer'e kadar bir değişim ve dönüşümü hamdolsun bizim iktidarımızda yakaladı" dedi.

EXPO HASRETİ sona erdi Erdoğan, Antalya'nın EXPO'ya ev sahipliği yapmasının önemine de dikkat çekti. Olimpiyatlar ve dünya kupası sonrası en büyük uluslararası organizasyonlardan birinin EXPO olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha önce İzmir'i aday göstermiştik, sonuç alamadık. Olimpiyatlarda defalarca aday olmamıza rağmen sonuç alamamıştık. er geç olimpiyatları da, dünya EXPO'suınu da alacak, bugün olmazsa yarın çok büyük organizasyonlar gelecektir" şeklinde konuştu.

YENİ TÜRKİYE'NİN ÖNCÜSÜ
Bu organizasyonların Türkiye'ye verilmemesinin yeterlilik konusu değil, siyasi sebeplere dayandığını anlatan Erdoğan, "Yeni Türkiye hedefimiz, işte bu tip sorunların üzerinden gelinmesini de sağlayacaktır. G20 zirvesi ile bunu aşmakta ilk adım atıldı. G20'lerin 1 numaralı zirvesi Antalya'da yapıldı. Antalya, yeni Türkiye'nin öncü şehirlerinden biri olma yolunda önemli adımlar attı" ifadelerinde bulundu. 841 milyon liralık 41 yatırımın açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, "Neden bunu diğerleri yapamadı? Bizim icraatlarımızın ulaştığı yere onların hayalleri bile ulaşamaz" dedi. Yerel yönetimdeki farka dikkat çeken Erdoğan, CHP'li Mustafa Akaydın döneminde, daha önce başlanan hizmeti bile durdurmanın tercih edildiğini hatırlattı.

YALNIZ BIRAKMAYIZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu da dünya şehri Antalya'ya eserler kazandırmaktan gururlu olduklarını açıkladı. Antalya'nın 19 ilçesini tek tek sayarak selamlayan Davutoğlu, "Seçimler öncesi 27 Ekim'de Antalya'daydık. Siz bize bir kez daha tek başına iktidar sözü verdiniz, biz de Antalya'ya hizmet sözü verdik. Bugün de 1 Kasım zaferine güçlü katkı yapan illerden biri olan Antalya'ya teşekkür ederken, bir taraftan da kazandırdığımız eserleri açıyoruz" dedi. 1.5 yıllık Başbakanlığı döneminde Antalya'ya 6'ncı kez geldiğini hatırlatan Davutoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın, (Başbakanlığı döneminde) 28 kez geldiği Antalya'yı hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.

ÇEVRECİLİĞİN MERKEZİ
EXPO organizasyonu için 1.8 milyar liralık yatırım yaptıklarını açıklayan Erdoğan, EXPO alanının sadece açılışla sınırlı kalmayacağını, 6 aydan sonra da sürekli olarak hizmet vereceğini açıkladı. Erdoğan, "Antalya dünya bahçeleriyle, Türkiye'nin en büyük kongre merkeziyle, Antalya'nın en büyük zenginliklerinden biri olarak yaşamını sürdürecek. Çevreciliğin merkezi oluşuyor. Türkiye'nin dünyaya tanıtımında farklı bir fonksiyon arzedecek. Antalya yeni bir zenginliğe adım atıyor" şeklinde konuştu.

YATIRIMIN TACI RAYLI SİSTEM
Başbakan Ahmet Davutoğlu Antalya'ya verdikleri sözleri hep yerine getirdiklerini belirterek, "841 milyon liralık yatırımı 41 kere maşallah diye açıyoruz. Bu raylı sistem bitecek diye söz vermiştik. 5 ayda rekor kırarak bitti. Bu ancak AK kadro başarısıdır. Antalya tam bir ekip ruhuyla çalıştı. Raylı sistem, yapılan yatırımın tacıdır, altın kolye gibi baştan başa Antalya'ya dolaşır" dedi.

ANTALYA'NIN YÜZÜ GÜLECEK
Antalya'ya hizmetlerin süreceğini vurgulayan Davutoğlu, "Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü Antalya'dır. Antalya'nın yüzü gülüyorsa, Türkiye'nin yüzü güler. Antalya'nın yüzünü güldüreceğiz" şeklinde konuştu. Davutoğlu, 841 milyon liralık yatırımın 286 milyon liralık bölümünün Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiğini belirterek, "Bir önceki belediye başkanı, iş başında olduğu bütün bir 5 yıl boyunca ne kadar yatırım yaptı. 270 milyon liralık yatırım yaptı. O, beş senede bu yatırımı zar zor yapar. Bizim belediyemiz tek bir açılışta 286 milyon liralık yatırım yapar. Fark bu" ifadelerinde bulundu.

YAŞAMIN MERKEZİ OLUYOR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Antalya'nın tarihi bir gün yaşadığını belirterek, "Antalya turizm, tarım, ticaret ve sağlığın merkeziydi. EXPO ile birliğin ve kardeşliğin merkezi oluyor" dedi. Tüm vaatlerin gerçekleştirildiğini söyleyen Çavuşoğlu, "Antalya'da 3'üncü havalimanımız olacak. Ne vaat ettiysek, inşallah gerçekleştireceğiz. 2'si devlet 5 üniversitemiz var. 10 üniversite olacak. Eğitimin de merkezi olacak. Kasım ayında G20 zirvesine ev sahipliği yaptı. Antalya yeni organizasyonlarla diplomasinin de merkezi olacak" diye konuştu.

ANTALYA'YA HIZ YAKIŞIR
Bakan Binali Yıldırım ise tarihi bir rekor kırarak 150 günde 19 kilometrelik raylı sistem hattının tamamlandığını söyledi. Bakan Yıldırım, "Böyle bir sürede tamamlanması değil, hazırlıkları dahi zor yapılır. Ama konu Antalya olunca iş başka. Antalya'ya da bu hız yakışır" dedi. Raylı sistemin test sürüşlerinin devam edeceğini açıklayan Yıldırım, 3 hafta sonra yolcu taşınmaya başlanacağını ifade etti.

DEVLETİN ZİRVESİ BULUŞTU
Menderes Türel, törenin Antalya tarihinde bir ilk olduğunun altını çizerek, "Devlet zirvesi Antalya'da buluştu. Antalya Antalya olalı böyle bir birlikteliği görmedi" dedi. Antalya için yeni bir fırsat dönemi içinde olunduğunu ifade eden Türel, "Açılacak 41 proje içinde belediyemizin de 286 milyon liralık 10 projesi yer alıyor. Bizden önceki bereketsiz 5 seneki yatırım 270 milyon liraydı. Onların 5 yılda yaptığı yatırımı, biz bir günde geçmiş oluyoruz. Antalya dünya şehri oluyor. Antalya kanatlandı uçuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Türkiye’nin öncüsü Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN