Gübreye ayarı

yapımında kullanılan 3 çeşit sal gübrenin satışına düzenleme getirildi. Belgesi olmayana gübre satışı yok. Belgesi olan da arazi büyüklüğüne göre alacak

Giriş Tarihi: 24.4.2016
Gübreye bomba ayarı
Gıda, ve Hayvancılık Bakanlığı, 'Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle, yapımında da kullanılan 3 çeşit tarımsal gübrenin satışına yeni düzenleme getirdi. Buna göre; çiftçi belgesi olmayanlar, amonyum nitrat, potasyum nitrat ve calsiyum (cam gübresi) gübrelerini alamayacak. Uygulama Mart başında başladı.

BİLDİRİLECEK
Bakanlık, yönetmelikte hem gübre satışı yapanlar hem de gübre alan çiftçilerle ilgili düzenlemeye gitti. Buna göre, gübre satışı yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin, her bir satış noktası için Gübre Dağıtıcılık Belgesi alması zorunlu kılındı. Bunun için kişiler işyerinin bulunduğu il müdürlüğüne müracaat edecek. Başvurusu uygun görülenlere Gübre Dağıtıcılık Belgesi düzenlenecek. İl müdürlükleri, güncel dağıtıcı listesini her yıl ocak ayı sonuna kadar bakanlığa bildirecek. Gübre satışı yapanlar, her ayın sonunda kime ne kadar gübre verdiğini tarım il müdürlüklerine bildirecek.

ÇİFTÇİLİK BELGESİ ZORUNLU
Çiftçiler, bu 3 gübreyi çiftçilik belgesiyle alabilecek. Çiftçilik belgesi almak isteyenler, ziraat odalarına tapu veya kira sözleşmeleriyle başvuracaklar. Belgesini alan çiftçiler daha sonra Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kaydolacaklar. Çiftçilik belgesinde ve kayıt sisteminde ne kadar tarım arazisi olduğu, ne tür tarım faaliyeti yaptığı bildirilen, kişilere verilecek gübre miktarı ise arazisinin büyüklüğüne göre değişecek. Diğer bir ifadeyle 5 dönüm arazide tarım yapan çiftçi, 6 dönüme göre gübre alamayacak. Üretim için hammadde olarak bu gübreleri alanlar ise çalıştıkları kurumların yazılarıyla bu gübreleri alabilecek. Gübre satışı yapan firmalar, mutlaka fatura düzenleyecek. Ayrıca fazla gübre alan kişilerle ilgili tutanak tutup tarım il müdürlüklerine bildirecek. Gübrenin araçla taşınması durumunda yol kontrol belgesi düzenlenecek. Yol kontrol belgesi düzenlenmeyen araçların seyrine izin verilmeyecek.

ÜLKE GÜVENLİĞİ İÇİN FAYDALI
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, düzenlemenin hem ülke güvenliği, hem çiftçi kayıt sistemi için faydalı olduğunu söyledi. Tarımda artık her şeyin kayıt altına alındığını belirten Alp, "Çiftçilik belgesi verirken kaç dönüm arazisi olduğunu, arazilerinde hangi mahsullerin bulunduğunu kaydediyoruz. Bütün veriler tarım il müdürlüklerinde ve daha sonra bakanlıkta toplanıyor. Gübre satışları da artık tamamen kayıt altında. Böylece gübrelerin terör amaçlı kullanımının önüne geçilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gübreye bomba ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN