Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Değişiklik en çok hoca’ya dokunacak

Dokunulmazlıklar kalkarsa, hakaretten ceza alan ve ihaleye fesatla suçlanan Milletvekili ’ın yargılanmasının önündeki engel kalkacak

Giriş Tarihi: 29.4.2016
Değişiklik en çok hoca’ya dokunacak
Türkiye'nin gündemindeki önemli konuların başında gelen milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması, Antalya'dan en çok eski Büyükşehir Belediye Başkanı 'ı etkileyecek. 'nin de destek veriyor göründüğü değişiklik gerçekleşirse milletvekili seçilerek yargılanmaktan kurtulan Mustafa Akaydın'ın yargılanmasının önündeki engel kalkacak.

ANTALYA'DAN 9 DOSYA VAR
Teklifin yasalaşması halinde 129 milletvekilinin yargılanmasına devam edilebilecek. Bu 129 milletvekili arasında 'dan da 3 CHP milletvekili 9 dava dosyasıyla yer alıyor. Bunların da 4'ünü Mustafa Akaydın'la ilgili dosyalar oluşturuyor. Ayrıca CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın 3, çiçeği burnunda milletvekili Niyazi Nefi Kara'nın da 2 dosyası bulunuyor.

65.5 YIL İSTENİYOR
Mustafa Akaydın'ın başını en çok ağrıtacak konu ise toplu taşıma araçlarında otomatik para toplama sistemi olan Halk Kart ihalesiyle ilgili olacak. Dönemin CHP'li belediye başkanı Mustafa Akaydın, bu ihaleyle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmakla suçlanıyor. 643 şikayetçinin ifadesi alınan iddianamedeki suçlamalara ilişkin Akaydın 30 Ocak 2013'te 4 saat 20 dakika ifade vermişti. Dava Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde sürüyor. İddianamede Mustafa Akaydın ve ekibi için ihaleye fesat karıştırmak suçundan 48 yıla kadar hapis cezası istenirken, hile ve menfaat sağlamak suçlarından da Akaydın ve ekibi için 17.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Toplamda istenen hapis cezası 65.5 yıla çıkıyor.

1 YIL HAPİS CEZASI ALDI
Mustafa Akaydın'ın 4 dosyası, hakaret, ihaleye fesat, kamu malını seçim çalışmasında kullanma ile toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçlamalarını kapsıyor. Dokunulmazlıkların kalması ile Mustafa Akaydın'ın sonuçlanacak ilk dosyası, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaretten 1 yıl hapis cezası aldığı dava olacak. Temyiz aşamasındaki dosya Yargıtay tarafından sonuca ulaştırılacak.

CAMİ BAKIM ARACI İLE TANITIM
Akaydın hakkındaki bir diğer dava ise belediye imkanlarının seçim çalışmalarında kullanılmasıyla ilgili. 30 Mart yerel seçimleri öncesinde, seçim yasaklarını hiçe sayan Mustafa Akaydın, cami ve temizlik bakım aracı ile evde sağlık aracına yine kendi resmini koydurarak tanıtım çalışması yapmakla itham ediliyor. Akaydın yine aynı davada ayrıca üzerinde kendi fotoğrafları ile "Ben Antalyalıyım" yazan dikiş kutusu hediye dağıtmakla da suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Değişiklik en çok hoca’ya dokunacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN