Türkiye'nin en iyi haber sitesi

-Berlin köprüsü

Ekonomi Bakanlığı’nın 10 şehir-10 ülke eşleşmesinde ’ya Almanya düştü. İhracatçı ve gazetecilerden oluşan Alman heyet Antalya’ya gelecek

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Antalya-Berlin köprüsü
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi Nisan ayı ihracat rakamlarını Antalya'da açıkladı. 'nin ilk EXPO'su olan EXPO 2016 alanında gerçekleşen toplantıya Antalya Valisi Muammer Türker, TİM Başkan Vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da katıldı.

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR
Bakan Elitaş Antalya'nın ihracatının 2015'te il bazında 943 milyon dolar olduğunu hatırlatarak, "2015'te 15 ilimiz 1 milyar dolarlık ihracat yaptı. Gelecek yıllarda bu sayı artacak. Antalya'nın da bu iller arasına girmesini diliyoruz" dedi. Antalya'nın Türkiye'nin tanıtım yüzü olduğunun altını çizen Bakan Elitaş, "Yurtdışı ziyaretlerimizde sohbet ederken 'Türkiye'ye geldiniz mi' diye sorduğumuzda, gözlerinin içi gülerek 'Antalya'ya geldim' diyorlar. Antalya, İstanbul'la beraber Türkiye'nin tanıtım yüzü oldu" dedi. TİM
Başkanı Büyükekşi ise dış ticareti geliştirmek amacıyla 10 şehir 10 ülkeyi eşleştirdiklerini belirterek, "Antalya ile Almanya'yı eşleştirdik. Almanya Büyükelçisini, Alman gazetecileri ve işadamlarını Antalya'ya getireceğiz" şeklinde konuştu. Antalya Valisi Muammer Türker ise Rusya ile yaşanan krizden turizm ve tarım sektörlerinin ekonomik anlamda ciddi olarak etkilendiğini belirterek, hükümetin ilgisi ve iş dünyasının farklı çözümler üretme becerisi nedeniyle bu krizin en az hasarla atlatıldığını söyledi. BAİB Başkanı Mustafa Satıcı da yaşanan Rusya kriziyle ilgili konuştu. Satıcı, "Rusya pazarındaki kaybın yüzde 50'sini alternatif pazarda değerlendirdik" ifadelerini kullandı.

EXPO ALANINI GEZDİ
Ekonomi Bakanı Elitaş, ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından golf arabası (Buggy) ile EXPO 2016 alanını gezdi. EXPO 2016'nın söz sahibi kuruluşlarından AIPH ile TİM'in bahçelerinin açılışını gerçekleştiren Bakan Elitaş, TİM bahçesinde yer alan aynalı kaleydoskop önünde basın mensuplarının ricası üzerine poz verirken, renkli görüntüler oluştu. Elitaş ardından Katar ve Hindistan'ın aralarında olduğu ülke bahçelerini ziyaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya-Berlin köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN