Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetö’nün ları öğrenci bulamıyor

’da FETÖ-PDY ile ilişkili ların kayıtlarında yaşanan erime çekiyor. Yeni kayıt sayısı sınırlı kalan okullar panikte

Giriş Tarihi: 2.5.2016
Fetö’nün okulları öğrenci bulamıyor
Antalya'da, Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'yla (FETÖ/PDY) ilişkili bazı özel ların kayıtlarında yaşanan erime çekici boyuta ulaştı. Okulların kayıtlarındaki bu düşüşe karşın yapılan büyük indirim kampanyaları da çare olmadı.

ÖĞRENCİ BULAMIYORLAR
En ciddi düşüş yüzde 67.5 ile anaokulu bölümlerinde yaşanıyor. Yaşanan erimeden en çok pay alan bir diğer bölüm ise yüzde 30 ile lise bölümleri oldu. Öte yandan mevzuata aykırı uygulamaları nedeniyle FETÖ'ye yakınlığı ile bilinen 5 okulun 15 günlük kapatma cezası aldığı öğrenilirken, okullar bu cezalarını yaz aylarında çekecek. Gelecek eğitim-öğretim döneminde yeniden ceza almaları halinde ise bu okullar süresiz kapanacak. Ancak bu okulların kayıtlarında yaşanan erime, şimdiden öğrenci bulmakta zorlandıklarını ortaya koyuyor. Bu okullarda eğitimine devam edenlerin büyük bölümünü ise sınav döneminde okul değiştirmek istemeyen son sınıf öğrencileri oluşturuyor. Bölümlerinin birinci sınıflarında okuyan öğrencilerin ise büyük oranda okul değiştirme yolunu tercih ettiği ifade edildi.

İŞTE ERİYEN KAYITLAR
'da FETÖ/PDY'ye yakınlığı ile bilinen okullara öğrenci kayıtlarında yaşanan gerilime rakamlara da yansıdı. 2013 yılında bu okulların ana okuluna kayıt yaptıran öğrenci sayısı 351 iken bu rakam 2016'da 11'e düşerek kayıtta yüzde 67.5 gerileme yaşandı. Üç yıl önce ilkokula 2 bin 237 öğrenci kaydı yapılırken bu rakam 2016 yılında bin 993'e kadar geriledi. Düşüş oranı ise yüzde 11 olarak gerçekleşti. Ortaokul bölümüne 2013 yılında 2 bin 337 öğrencinin kaydı gerçekleştirilirken bu rakam 3 yıl sonra yüzde 19.2'lik gerileme ile bin 889'a düştü. Lise bölümüne ise 2013 yılında bin 925 öğrencinin kaydı yapılırken bu yıl bu rakam bin 345'e kadar düştü. Lise kaydındaki düşüş oranı ise yüzde 30.1 olarak gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetö’nün okulları öğrenci bulamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN