Günaydın’ın davasında bilirkişi raporu çelişkisi

Belediye Başkanı Günaydın’ın yargılandığı davada Yargıtay Başsavcılığı iki bilirkişi raporunun arasında bazı çelişkiler olduğunu, dinlemelerin usulsüz yapıldığını öne sürdü

Giriş Tarihi: 5.5.2016
Günaydın’ın davasında bilirkişi raporu çelişkisi
Belediye Başkanı 'ın 4 yıl 2 ay hapis cezası aldığı, 'örgüt oluşturmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, resmi evrakta sahtecilik' gibi suçlamalarla 81 sanığın tutuksuz yargılandığı davada flaş bir gelişme yaşandı. İki yıl önce Yargıtay'a taşınan dosyayla ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı incelemesini tamamlayarak mütalaasını hazırladı. Başsavcılık, Isparta Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen, tüm sanıkların örgüt kurma ve örgüte üye olma suçlamasından beraatına ilişkin kararın doğruluğuna kanaat getirdi.

ÇELİŞKİLER VAR
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı mütalaasında dosyayla ilgili hazırlanan iki bilirkişi raporu arasında çelişkiler olduğuna vurgu yaparak bu çelişkiler giderilmeden hüküm kurmanın yanlış olduğunu ifade etti. Mütalaada ayrıca kamu zararı var ise bunun bilirkişi raporlarında açıkça tespit edilmediği ifade edildi. Başsavcılık ayrıca soruşturma sürecindeki dinlemelerin hukuksuz olduğunu da öne sürdü. Belediye davasıyla ilgili şimdi Yargıtay Dairesi'nin vereceği karar bekleniyor.

NELER OLMUŞTU?
23 Eylül 2011 tarihinde Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize İşler Şube Müdürlüğü ekiplerince Isparta Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonda aralarında Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, dönemin Genel Koordinatörü Mehmet Ateşgül, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, dönemin Belediye Başkan Yardımcısı Resul Göçer'in de olduğu 82 kişi hakkında dava açılmıştı. Davada sanıklar, 'örgüt oluşturmak, ihaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak ve resmi evrakta sahtecilik' gibi suçlamalarla yargılandı.

ÖRGÜTTEN BERAAT
Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada suç örgütü kurmak, üye olmak ve yönetmek suçlamasından sanıkların tümü beraat etmişti. Davada bazı sanıklar 'ihaleye fesat karıştırmak, resmi belgede sahtecilik, zimmet ve irtikap' gibi suçlamalardan 1 yıl ile 3 yıl 8 ay arasında değişen cezalar alırken, Isparta Belediye Başkanı Günaydın 12 ayrı olaydan 82 sanığın yargılandığı davada iki ayrı suçtan ceza aldı.

YURTDIŞI YASAĞI
İhaleye fesat karıştırma ve suç örgütü kurup yönetme gibi suçlamalardan aklanan Başkan Günaydın'a, 'Belediye kaynaklarının MHP il teşkilatı çıkarları doğrultusunda kullanılması' suçlaması ile 'İnşaat projeleri ve imar uygulamaları' konusunda irtikap ve irtikaba iştirak suçlamasından 2'şer yıl 1'er ay ceza almıştı. Mahkeme heyeti toplam 4 yıl 2 aya mahkum olan Başkan Günaydın'a yurt dışına çıkış yasağı da getirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günaydın’ın davasında bilirkişi raporu çelişkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN